Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen zbudowana została w latach 1843 – 1855. Zlokalizowana jest w Giżycku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Była ważnym obiektem strategicznym. Broniła od wschodu dostępu do Prus Wschodnich. Obecnie jest obiektem udostępnionym do zwiedzania.

Twierdza ma kształt sześcioboku. Prowadzą do niej cztery bramy wjazdowe. Fort zajmuje obszar około 100 ha. Zaprojektowany został dla załogi liczącej około trzech tysięcy żołnierzy. Rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy wydał król Fryderyk Wilhelm IV. Jej nazwa utworzona została od nazwiska generała Hermana von Boyen, ministra wojny który był inicjatorej jej powstania. Swoje funkcje pełniła do końca I wojny światowej. Później utworzono w niej szpital. W 1945 roku została opuszczona przez Niemców bez walki. Po wojnie teren przejęło polskie wojsko. W części obiektów mieściły się zakłady spożywcze.

Twierdzę Boyen można zwiedzać przez cały rok z wyjątkiem dni świątecznych. Wstęp jest płatny. Zwiedzanie możliwe jest zarówno z przewodnikiem jak i indywidualnie. Mamy przygotowane trzy trasy zwiedzania: niebieską (najłatwiejsza i najkrótsza), czerwoną (dłuższa, prowadzi przez obiekty wystawowe) i zieloną (najdłuższa i najtrudniejsza). Czas zwiedzania Twierdzy Boyen zależny jest od wybranej trasy i wynosi od godziny do dwóch godzin. Przed obiektem przy ulicy Turystycznej znajduje się płatny parking.

Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku. Twierdza Boyen w Giżycku.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz