Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu znajduje w zachodniej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na południe od Częstochowy, przy trasie Warszawa - Katowice. Obecnie zachowany jest w formie trwałej ruiny z możliwością jego zwiedzania.

Zamek miał początkowo drewnianą konstrukcję. Powstanie murowanego zamku datuje się na XIV wiek. Początkowo jego właścicielami byli książęta bytomscy, następnie książęta cieszyńscy, którzy na skutek problemów finansowych sprzedali zamek wraz z ziemią siewierską biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Zamek otoczony był murami obronnymi, na których znajdowały się działa. Na wieży umieszczone były otwory strzelnicze dla wojska, a całość otaczała fosa. Mieszkający w zamku biskupi przyjęli świecki tytuł książąt siewierskich, a Księstwo Siewierskie stało się niemal autonomiczną jednostką z własnym wojskiem, sejmem, monetą i surowym prawem.

W czasie potopu szwedzkiego Księstwo Siewierskie pozostawało neutralne, jednak obozujące tam oddziały hetmana Stefana Czarnieckiego, skłoniły Szwedów do jego zajęcia. Od tego momentu zamek zaczął podupadać. W 1800 roku zamek opuścił ostatni właściciel i pozostał on niezamieszkalny. W latach 70-tych XX wieku rozpoczęto prace archeologiczne, obiekt pozostał zamknięty. Ponowne prace w latach 1998 – 2007 miały przygotować zamek do zwiedzania. Stało się to w 2008 roku, kiedy to obiekt został otwarty dla turystów.

Dojazd do zamku oznaczony jest drogowskazami i kierując się zgodnie z nimi dojedziemy pod sam zamek. Kilka metrów od zamku znajduje się niewielki parking. Wstęp na zamek jest bezpłatny. Można go zwiedzać przez cały tydzień w wyznaczonych godzinach. Na zamek wchodzimy poprzez niedawno zrekonstruowany most zwodzony. W jednym z pomieszczeń znajduje się ekspozycja, na której można m.in. zobaczyć makietę zamku z lat jego świetności. Po wejściu na wieżę, gdzie zamontowano platformę widokową możemy popatrzeć na tereny wokół zamku.

Siewierz. Widok na ruiny zamku w SiewierzuSiewierz. Widok na ruiny zamku w SiewierzuSiewierz. Zachowane mury zamku w SiewierzuSiewierz. Siewierz. Ekspozycja w jednej z sal zamkuSiewierz. Siewierz. Siewierz. Otwory strzelnicze na wieżySiewierz. Widok z tarasu na wieży zamku w SiewierzuSiewierz. Widok na Siewierz z wieży zamku w SiewierzuSiewierz. Most zwodzony

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (4)

Dziękuję. Również pozdrawiam i zapraszam na zamek

A. Rok ⋅ 

Dziękuję za cenne uwagi. Pisząc tekst korzystaliśmy z kilku źródeł, które w ten sposób opisywały zamek w Siewierzu. Tekst został poprawiony. Pozdrawiamy!

marcinkarpinski.pl ⋅ 

Jeszcze jedna uwaga - zamek nigdy nie pełnił roli letniej rezydencji biskupów krakowskich !!!!!. Jest to powtarzana w kółko nieprawda !!!!. Zamek był stolicą niezależnego Księstwa Siewierskiego, które z rąk księcia cieszyńsko - siewierskiego Wacława (poddanego króla Czech) przejęli biskupi krakowscy i jako książęta siewierscy panowali w Siewierzu. Podobną sytuację mamy obecnie w księstwie Andory, gdzie księciem jest biskup hiszpańskiego miasta La Seu d’Urgel. Nikt na zamek w Siewierzu na żaden wypoczynek nie przyjeżdżał.

A. Rok ⋅ 

Murowany zamek w Siewierzu powstał ok połowy XIV w., a nie jak podajecie w czasach Oleśnickiego w XV w.

A. Rok ⋅