Olsztyn

Zamek położony jest we wsi Olsztyn, około 15 km od Częstochowy, w pobliżu trasy Warszawa-Katowice. Będąc w okolicy jest to obowiązkowe miejsce do zobaczenia. Choć po zamku nie pozostało wiele, to miejsce, w którym został postawiony i widoki rozpościerające się z jego ruin są warte zobaczenia.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z początku XIV wieku. Jego budowę przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu, choć niektóre źródła mówią, iż polski król rozbudował jedynie istniejący wcześniej zamek. Dzięki położeniu na wysokich skałach stanowił ogromną warownię, której głównym celem była ochrona zachodnich granic Królestwa Polskiego przed najazdami ze strony Czech i Śląska. Warto wspomnieć, że zamek był również w posiadaniu kolejnego polskiego władcy, a mianowicie Władysława Jagiełły. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i od tej pory popadł w ruinę. Wapienne skały zaczęły kruszeć, a materiał z dolnych partii zamku posłużył do budowy kościoła w pobliskim Olsztynie. Do dziś zachowały się ruiny w postaci 35 metrowej wieży, służącej niegdyś jako więzienie dla skazanych na śmierć głodową, stojącej po przeciwnej stronie baszty oraz fragmenty murów i budynków mieszkalnych. Z zamkiem olsztyńskim związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi, że istnieją tunele mające łączyć ruiny z klasztorem na Jasnej Górze.

Wybierając się na zwiedzanie samochód możemy zaparkować na pobliskim parkingu lub gdzieś w centrum Olsztyna, a jeśli tam nie znajdziemy miejsca można skorzystać z płatnych parkingów. Wejście na teren zamku jest płatne. Tuż przy wejściu znajdziemy tablicę z informacją o zamku, z którą warto się zapoznać przed rozpoczęciem zwiedzania. Ruiny zajmują dość pokaźny obszar, więc jeżeli będziemy chcieli zajrzeć w każdą „dziurkę” i zdeptać każdy kawałek pozostałości po zamku musimy liczyć się z tym, że zajmie nam to kilka godzin. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość wejścia na basztę obserwacyjną, zwaną Starościńską, z której to można oglądać okoliczne tereny. Bez problemu dostrzeżemy wieżę klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet położoną o około 55km w linii prostej Elektrownię Bełchatów oraz Górę Kamieńsk.

Galeria zdjęć (22)

Komentarze (0)