Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka to wzniesienie w Beskidzie Sądeckim częściowo leżące w granicach Krynicy Zdroju. Jej wysokość to 1114 metrów n.p.m. Za sprawą rozległych widoków oraz kolejki gondolowej, którą można wjechać na sam szczyt, a także dzięki rozwiniętej infrastrukturze narciarskiej Jaworzyna Krynicka jest tłumnie odwiedzana przez cały rok.

Najkrótsza droga na szczyt Jaworzyny Krynickiej prowadzi z Doliny Czarnego Potoku w Krynicy Zdrój, spod dolnej stacji kolejki gondolowej. Do wyboru są dwie trasy wejścia. Pierwsza z nich – dłuższa, prowadzi zielonym szlakiem obok schroniska PTTK. Druga – krótsza, początkowo biegnie tym samym zielonym szlakiem, by w końcowej części odbić na szlak koloru czerwonego. W obu przypadkach mamy do pokonania prawie 500 metrów różnicy wysokości, jednak pierwsza trasa jest dłuższa o prawie kilometr. Istnieje również możliwość rozpoczęcia wędrówki w centrum Krynicy Zdroju i dojścia do Doliny Czarnego Potoku zielonym szlakiem przez Przełęcz Krzyżową. Wiąże się to jednak z dodatkową godziną i prawie trzema kolejnymi kilometrami wędrówki.

Wyprawę rozpoczynamy z parkingu w Dolinie Czarnego Potoku. Początkowy odcinek zielonego szlaku prowadzi przez las. Droga jest szeroka i właściwie przez cały czas pnie się w górę. Po około 25 minutach dochodzimy do stoku narciarskiego. Tu czeka nas piętnastominutowe podejście najbardziej pochylonym odcinkiem trasy. Szczególnie w upalny dzień ta część trasy może dać się we znaki. Dalsza trasa prowadzi wspólnie szlakiem zielonym i czerwonym. Przechodzimy obok „Diabelskiego Kamienia”, będącego pomnikiem przyrody nieożywionej. Z tą pięciometrowej wysokości skałą piaskowca wiąże się legenda o rycerzu z Muszyny, krynickiej pasterce i diable.

Po około 100 metrach od kamienia dochodzimy na skraj lasu. W tym miejscu należy zdecydować o trasie dalszej wędrówki. Możemy pójść bezpośrednio na szczyt Jaworzyny Krynickiej (30 minut szlakiem czerwonym), bądź zdecydować się na dłuższą drogę obok schroniska PTTK im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (55 minut zielonym szlakiem). My wybieramy tą drugą opcję. Po niecałych 30 minutach wędrówki przez las jesteśmy pod schroniskiem. W pobliżu schroniska znajduje się również budynek dyżurki GOPR oraz Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK. Wewnątrz można obejrzeć ekspozycję poświęconą historii turystyki w Beskidzie Sądeckim. Od schroniska na szczyt Jaworzyny Krynickiej pozostało niecałe 15 minut. Idziemy odkrytym terenem o niewielkim nachyleniu.

Na szczycie Jaworzyny Krynickiej jesteśmy po niecałych dwóch godzinach wędrówki. Znajduje się tu górna stacja kolejki gondolowej, maszt radiowo-telewizyjny oraz liczne punkty gastronomiczne. Od 2021 roku działa taras widokowy, z którego to roztacza się przepiękna panorama na m.in. Turbacz w Gorcach, Mogielicę w Beskidzie Wyspowym, Lackową w Beskidzie Niskim, a także Pieniny i Tatry.

Szczegóły przebytej trasy:
    Krynica Zdrój, Dolina Czarnego Potoku (638 m n.p.m.)
     →  Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.)  •    1:55h

Różnica wysokości: 476 m

Suma podejść: 612 m

Czas przejścia trasy: 1:55 h

Początek wędrówki na Jaworzynę Krynicką z Doliny Czarnego PotokuZielony szlak z Doliny Czarnego Potoku na Jaworzynę KrynickąJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimOdcinek szlaku na Jaworzynę Krynicką biegnący stokiem narciarskimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimWidok na drewniana wieżę widokową w Krynicy ZdrojuZbiornik na wodę wykorzystywaną do naśnieżania stokuJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimDiabelski Kamień przy szlaku na Jaworzynę KrynickąJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimPodejście do schroniska podczas wejścia na Jaworzynę KrynickąOśrodek Kultury Turystyki Górskiej na Jaworzynie KrynickiejJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimSchronisko PTTK im. Józefa Piłsudskiego położone poniżej szczytu Jaworzyny Krynickiej Jaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimOstatni odcinek szlaku zielonego przed szczytem Jaworzyny KrynickiejJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimGórna stacja kolejki gondolowej na Jaworzynę KrynickąJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimNa szczycie Jaworzyny KrynickiejJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimBusov - najwyższy szczyt Beskidu Niskiego widziany z Jaworzyny KrynickiejWidok z Jaworzyny Krynickiej na Lackową - najwyższy szczyt polskiej części Beskidu NiskiegoPanorama z Jaworzyny Krynickiej na polskie i słowackie BeskidyJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie SądeckimJaworzyna Krynicka w Beskidzie Sądeckim

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz