Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka to wzniesienie w Beskidzie Sądeckim częściowo leżące w granicach Krynicy Zdroju. Jej wysokość to 1114 metrów n.p.m. Za sprawą rozległych widoków oraz kolejki gondolowej, którą można wjechać na sam szczyt, a także dzięki rozwiniętej infrastrukturze narciarskiej Jaworzyna Krynicka jest tłumnie odwiedzana przez cały rok.

Najkrótsza droga na szczyt Jaworzyny Krynickiej prowadzi z Doliny Czarnego Potoku w Krynicy Zdrój, spod dolnej stacji kolejki gondolowej. Do wyboru są dwie trasy wejścia. Pierwsza z nich – dłuższa, prowadzi zielonym szlakiem obok schroniska PTTK. Druga – krótsza, początkowo biegnie tym samym zielonym szlakiem, by w końcowej części odbić na szlak koloru czerwonego. W obu przypadkach mamy do pokonania prawie 500 metrów różnicy wysokości, jednak pierwsza trasa jest dłuższa o prawie kilometr. Istnieje również możliwość rozpoczęcia wędrówki w centrum Krynicy Zdroju i dojścia do Doliny Czarnego Potoku zielonym szlakiem przez Przełęcz Krzyżową. Wiąże się to jednak z dodatkową godziną i prawie trzema kolejnymi kilometrami wędrówki.

Wyprawę rozpoczynamy z parkingu w Dolinie Czarnego Potoku. Początkowy odcinek zielonego szlaku prowadzi przez las. Droga jest szeroka i właściwie przez cały czas pnie się w górę. Po około 25 minutach dochodzimy do stoku narciarskiego. Tu czeka nas piętnastominutowe podejście najbardziej pochylonym odcinkiem trasy. Szczególnie w upalny dzień ta część trasy może dać się we znaki. Dalsza trasa prowadzi wspólnie szlakiem zielonym i czerwonym. Przechodzimy obok „Diabelskiego Kamienia”, będącego pomnikiem przyrody nieożywionej. Z tą pięciometrowej wysokości skałą piaskowca wiąże się legenda o rycerzu z Muszyny, krynickiej pasterce i diable.

Po około 100 metrach od kamienia dochodzimy na skraj lasu. W tym miejscu należy zdecydować o trasie dalszej wędrówki. Możemy pójść bezpośrednio na szczyt Jaworzyny Krynickiej (30 minut szlakiem czerwonym), bądź zdecydować się na dłuższą drogę obok schroniska PTTK im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (55 minut zielonym szlakiem). My wybieramy tą drugą opcję. Po niecałych 30 minutach wędrówki przez las jesteśmy pod schroniskiem. W pobliżu schroniska znajduje się również budynek dyżurki GOPR oraz Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK. Wewnątrz można obejrzeć ekspozycję poświęconą historii turystyki w Beskidzie Sądeckim. Od schroniska na szczyt Jaworzyny Krynickiej pozostało niecałe 15 minut. Idziemy odkrytym terenem o niewielkim nachyleniu.

Na szczycie Jaworzyny Krynickiej jesteśmy po niecałych dwóch godzinach wędrówki. Znajduje się tu górna stacja kolejki gondolowej, maszt radiowo-telewizyjny oraz liczne punkty gastronomiczne. Od 2021 roku działa taras widokowy, z którego to roztacza się przepiękna panorama na m.in. Turbacz w Gorcach, Mogielicę w Beskidzie Wyspowym, Lackową w Beskidzie Niskim, a także Pieniny i Tatry.

Szczegóły przebytej trasy:
    Krynica Zdrój, Dolina Czarnego Potoku (638 m n.p.m.)
     →  Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.)  •    1:55h

Różnica wysokości: 476 m

Suma podejść: 612 m

Czas przejścia trasy: 1:55 h

Jaworzyna Krynicka. Początek wędrówki na Jaworzynę Krynicką z Doliny Czarnego PotokuJaworzyna Krynicka. Zielony szlak z Doliny Czarnego Potoku na Jaworzynę KrynickąJaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Odcinek szlaku na Jaworzynę Krynicką biegnący stokiem narciarskimJaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Widok na drewniana wieżę widokową w Krynicy ZdrojuJaworzyna Krynicka. Zbiornik na wodę wykorzystywaną do naśnieżania stokuJaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Diabelski Kamień przy szlaku na Jaworzynę KrynickąJaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Podejście do schroniska podczas wejścia na Jaworzynę KrynickąJaworzyna Krynicka. Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej na Jaworzynie KrynickiejJaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Schronisko PTTK im. Józefa Piłsudskiego położone poniżej szczytu Jaworzyny Krynickiej Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Ostatni odcinek szlaku zielonego przed szczytem Jaworzyny KrynickiejJaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Górna stacja kolejki gondolowej na Jaworzynę KrynickąJaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Na szczycie Jaworzyny KrynickiejJaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Busov - najwyższy szczyt Beskidu Niskiego widziany z Jaworzyny KrynickiejJaworzyna Krynicka. Widok z Jaworzyny Krynickiej na Lackową - najwyższy szczyt polskiej części Beskidu NiskiegoJaworzyna Krynicka. Panorama z Jaworzyny Krynickiej na polskie i słowackie BeskidyJaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka. Jaworzyna Krynicka.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz