Rezerwat archeologiczny na Zawodziu to jeden z najważniejszych punktów na mapie turystycznej Kalisza. Od IX wieku w tym miejscu znajdował się niewielki, warowny gród. W latach swojej świetności był obok Gniezna i Poznania najważniejszym grodem w Wielkopolsce.
Gród na Zawodziu powstał w połowie IX wieku. Był ufortyfikowaną osadą, jedną z najważniejszych na terenach średniowiecznej Polski. Czasy największej świetności grodu przypadały na lata panowania Mieszka III, który rozbudował osadę i wzniósł murowaną świątynię. W XIII wieku śląski książę Henryk Brodaty podczas najazdu na tutejsze ziemie zniszczył gród. Po czym po drugiej stronie rzeki Prosny, zbudował nowy - obecne centrum Kalisza.
Pierwsze wykopaliska rozpoczęto na początku XX wieku. W czasie prac archeologicznych odkryto fundamenty murowanej świątyni oraz fragmenty wcześniejszego drewnianego kościoła, a także wieży obronnej i domu mieszkalnego. Obecnie w miejscu dawnego grodu znajduje się Rezerwat Archeologiczny „Kaliski gród Piastów”. Znajdziemy w nim zrekonstruowaną bramę wjazdowa, replikę wieży i drewniany pomost oraz zapoznamy się z wyglądem i wyposażeniem średniowiecznych chat. Kilkadziesiąt metrów od wejścia do rezerwatu znajduje się wybudowany w 1798 roku drewniany kościół św. Wojciecha.
Dodaj komentarz