Gołuchów

Zamek w Gołuchowie położony jest kilkanaście kilometrów na północny-zachód od Kalisza. Powstał w XVI wieku. Otoczony jest zabytkowym parkiem, a jego wnętrza udostępnione są do zwiedzania.

Gołuchowski zamek został zbudowany w latach 1550-1560 przez Rafała Leszczyńskiego. Pierwotnie była to renesansowa budowla o charakterze obronnym. W XVII wieku został rozbudowany. W 1853 roku zamek dla swojego syna Jana zakupił hrabia Tytus Działyński. Syn cztery lata później poślubił Izabelę Czartoryską, za sprawą której obiekt został przebudowany i nabrał francuskiego stylu. Izabela utworzyła w zamku muzeum, w którym umieściła kolekcjonowane dzieła sztuki. W czasie II wojny światowej zgromadzone eksponaty zostały zagrabione przez Niemców. Obecnie zamek jest własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zamek otoczony jest pięknym parkiem. Zajmuje powierzchnię prawie 160 hektarów. Powstał w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy Izabeli i jej męża. W parku rośnie 80 tysięcy drzew. Znajdziemy w nim 600 gatunków drzew oraz krzewów pochodzących z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Na terenie parku w Gołuchowie funkcjonuje również pokazowa zagroda zwierząt. Możemy w niej zobaczyć żubry, dziki, koniki polskie i daniele.

Zamek jak i jego wnętrza można zwiedzać. Przy drodze dojazdowej do zamku znajduje się duży parking.

Galeria zdjęć (38)

Komentarze (0)