Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie położony jest kilkanaście kilometrów na północny-zachód od Kalisza. Powstał w XVI wieku. Otoczony jest zabytkowym parkiem, a jego wnętrza udostępnione są do zwiedzania.

Gołuchowski zamek został zbudowany w latach 1550-1560 przez Rafała Leszczyńskiego. Pierwotnie była to renesansowa budowla o charakterze obronnym. W XVII wieku został rozbudowany. W 1853 roku zamek dla swojego syna Jana zakupił hrabia Tytus Działyński. Syn cztery lata później poślubił Izabelę Czartoryską, za sprawą której obiekt został przebudowany i nabrał francuskiego stylu. Izabela utworzyła w zamku muzeum, w którym umieściła kolekcjonowane dzieła sztuki. W czasie II wojny światowej zgromadzone eksponaty zostały zagrabione przez Niemców. Obecnie zamek jest własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zamek otoczony jest pięknym parkiem. Zajmuje powierzchnię prawie 160 hektarów. Powstał w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy Izabeli i jej męża. W parku rośnie 80 tysięcy drzew. Znajdziemy w nim 600 gatunków drzew oraz krzewów pochodzących z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Na terenie parku w Gołuchowie funkcjonuje również pokazowa zagroda zwierząt. Możemy w niej zobaczyć żubry, dziki, koniki polskie i daniele.

Zamek jak i jego wnętrza można zwiedzać. Przy drodze dojazdowej do zamku znajduje się duży parking.

Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów. Gołuchów.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz