Kalisz to drugie co do wielkości miasto Wielkopolski. Leży w dolinie rzeki Prosny. Choć nie jest turystycznie popularne, to trzeba je odwiedzić. Warto zarezerwować sobie nocleg, gdyż jeden dzień na zobaczenie wszystkich atrakcji miasta, może być za mało.
Prawa miejskie Kalisz uzyskał w XIII wieku. Jednak często miasto to określane jest jako najstarsze w Polsce. Jest to związane z tym, że w II wieku n.e. grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz w swoim dziele o geografii wymienił miejscowość "Kalisia". Badacze identyfikują dzisiejszy Kalisz z tą miejscowością położoną na szlaku pomiędzy imperium rzymskim a wybrzeżem Bałtyku. Przyjmując, że tak było, można uznać, że Kalisz posiada najstarsza pisaną metrykę wśród polskich miejscowości.
Miejsca w Kaliszu warte zobaczenia:
- Ratusz. Pierwsze informacje o siedzibie władz miejskich pochodzą z 1426 roku. Obecny, już trzeci w historii Kalisza ratusz zbudowany został w latach 1920-1925. W wieży ratuszowej prezentowana jest wystawa multimedialna o historii i kulturze Kalisza. Będąc na wieży warto zobaczyć panoramę miasta z tarasu widokowego.
- Mury miejskie z basztą "Dorotką". Ze średniowiecznych murów miasta zachowało się do dzisiejszych czasów ok. 300 metrów. Pierwotnie miały one długość około 1600 metrów. Baszta "Dorotka to jedyna pozostała średniowieczna baszta Kalisza. Wzniesiona została w połowie XIV wieku.
- Most Kamienny nad Prosną Wybudowany w latach 1824-25. Wspiera się na 104 dębowych palach wbitych w dno rzeki.
- Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. Pięknie położony w parku nad Prosną. Wybudowany po I wojnie światowej.
- Park miejski. Założony w 1798 roku. Należy do najstarszych parków miejskich w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 25 hektarów.
- Katedra pw. św. Mikołaja. Jeden z najstarszych kościołów w Kaliszu.
- Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP. Narodowe Sanktuarium św. Józefa. Świątynia powstała w 1353 roku. Sanktuarium jest najstarszym na świecie ośrodkiem kultu świętego Józefa.
- Kościół pw. św. Stanisława BM. Powstał w 1257 roku. Charakterystycznym elementem świątyni jest ambona w kształcie łodzi.
- Ławeczka Stefana Szolc-Rogozińskiego. Pomnik poświęcony podróżnikowi z Kalisza, odkrywcy Kamerunu.
- Muzeum im. G. J. Osiakowskich.
Pisząc o Kaliszu należy również wspomnieć o Rezerwacie Archeologicznym Zawodzie. To położony na południe od centrum miasta zrekonstruowany gród, którego początki sięgają IX wieku.
Kalisz jest przepiękny. Zabrakło mi wzmianki i zdjęć odnośnie Plant - to jedno z najładniejszych miejsc w mieście. Nic nie ma o byłem fabryce Calisia- tam jest ładne patio ze strefą gastronomiczną i pysznymi knajpkami. No i o Parku Przyjaźni które jest po prostu piękny. Ale pozostałe zdjęcia świetne. Gratuluję.
MmMm. ⋅