Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym to jedno z największych i najbardziej znanych sanktuariów w Polsce. Położone jest w województwie wielkopolskim, kilkanaście kilometrów od Konina.

Historia sanktuarium związana jest z Tomaszem Kłossowskim, ciężko rannym pod Lipskiem polskim żołnierzem. Ukazała mu się Matka Boża, która obiecała mu ratunek. Po dwudziestu trzech latach wizerunek z objawień Tomasz odnalazł w obrazie w kapliczce we wsi Lgota, niedaleko Częstochowy. Obraz udało mu się przenieść w okolice swojego domu. Tam powiesił go na pobliskiej sośnie. Kilkanaście lat później, w 1850 roku Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce. On jednak nie miał odwagi podzielić się tym wydarzeniem z innymi ludźmi. Dopiero po trzecim objawieniu odważył się wszystko opowiedzieć. Jednak mało kto uwierzył w jego słowa. Szerząca się w Europie i na ziemiach polskich zaraza cholery przypomniała ludziom o wydarzeniach, które miały miejsce w Lesie Gąblińskim. Rozpoczęły się pielgrzymki do kapliczki na drzewie z obrazem Matki Bożej. W 1852 roku obraz został przeniesiony z lasu do kaplicy cmentarnej w Licheniu Starym. Natomiast w roku 1858 po ukończeniu budowy, obraz przeniesiono do kościoła św. Doroty.

Rozwój sanktuarium rozpoczął się w latach czterdziestych XX wieku po przybyciu w to miejsce zakonników Zgromadzenia Księży Marianów. Obecnie teren sanktuarium składa się z dwóch części. Starej, która została rozbudowana po przejęciu jej przez Marianów i nowej, na której stoi bazylika. Na terenie starszej części odnajdziemy m.in. kościół parafialny pw. św. Doroty, kościół Matki Bożej Częstochowskiej i golgotę.

W celu upamiętnienia objawień, w 1994 roku z inicjatywy księdza Eugeniusza Makulskiego rozpoczęto budowę kościoła. Na planie krzyża powstała pięcionawowa świątynia. Jest to największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie. W jej skład wchodzą również dzwonnica i ponad 140 metrowa wieża. Do kościoła prowadzą 33 stopnie - symbolizują liczbę lat Jezusa. Umieszczono w nim 365 okien (liczba dni w roku) oraz 52 otwory drzwiowe (liczba tygodni w roku). Z prawej strony świątyni znajduje się dzwonnica z największym dzwonem w Polsce o imieniu Maryja Bogurodzica. Waży on prawie 15 ton, a jego średnica to 3 metry. Natomiast z jej lewej strony stoi 141,5 metrowa wieża. Znajdują się na niej dwa tarasy widokowe. Do pierwszego na wysokości 98 metrów dostaniemy się windą lub schodami, do drugiego (114 metrów) tylko schodami. W licheńskiej świątyni znajdują się również największe w Polsce, a trzynaste na świecie organy. Składają się z 157 głosów i 12323 piszczałek. Zakończenie budowy kościoła miało miejsce w 2004 roku. Rok później nadano jej tytuł bazyliki mniejszej.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Dodaj komentarz