Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to malowniczo położone nad brzegiem Wisły zabudowania klasztorne wraz z kościołem św. Piotra i Pawła. Jest to najstarszy istniejący klasztor w Polsce.

Początki opactwa na tym terenie datuje się na XI wiek. Jednak nie ma pewności co do dokładnej daty - w kronikach Jana Długosza pojawia się rok 1044 i Kazimierz Odnowiciel. Równie prawdopodobne jest to, że inicjatorem sprowadzenia zakonu był jego syn Bolesław Śmiały. W XIII i XIV wieku opactwo zostaje zniszczone. Od XV wieku następuje odbudowa, a później rozbudowa klasztoru, kościoła i zabudowań. W 1816 roku cesarz austriacki likwiduje opactwo i dopiero w 1939 roku benedyktyni powracają do Tyńca.

Administracyjnie opactwo leży na terenie Krakowa. Z jego murów ujrzymy piękne widoki na okolicę i płynącą w dole Wisłę. Zwiedzając wnętrza klasztorne warto mieć na uwadze, że część zachowanych elementów budowli ma prawie tysiąc lat.

Warto zobaczyć w okolicy:

Galeria zdjęć (21)

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.

Komentarze (0)