Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka

Krzemieniec to szczyt w Bieszczadach, na którym znajduje się trójstyk granic Polski, Słowacji i Ukrainy. Ma wysokość 1221 metrów n.p.m. Jedna z tras prowadzących na niego przebiega przez znane z rozległych widoków szczyty Małej i Wielkiej Rawki.

Wędrówkę rozpoczynamy z Przełęczy Wyżniańskiej. Jest ona punktem startowym do wejścia na połoniny Małej i Wielkiej Rawki, a także Połoninę Caryńską. Znajduje się na niej duży parking. Z przełęczy kierujemy się zielonym szlakiem na południowy - zachód. Szlak początkowo prowadzi kamienistą drogą przez łąki. Pierwszym punktem na trasie jest Bacówka PTTK Pod Małą Rawką. Docieramy do niej po 20 minutach. Bacówka funkcjonuje od 1979 roku. Można w niej zjeść ciepły posiłek, a także spędzić noc.

Po minięciu bacówki wchodzimy w las. Rozpoczyna się dość ciężkie podejście. Droga jest kamienista, wystają z niej liczne korzenie. Miejscami wejście ułatwiają drewniane poręcze oraz schody. Na Małej Rawce (1267 m n.p.m.) jesteśmy po godzinie od wyjścia spod bacówki. Na szczycie możemy odpocząć na jednej z drewnianych ławek, jednocześnie delektując się pięknymi widokami.

Dalszą wędrówkę kontynuujemy żółtym szlakiem, który zaprowadzi nas na Wielką Rawkę. Większość trasy biegnie w otwartym terenie. Jedynie w połowie odcinka wchodzimy na krótki czas w niewielkie zarośla i drzewa. Kilkaset metrów przed szczytem Wielkiej Rawki mijamy betonowy znak geodezyjny.

Jesteśmy na szczycie Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.). Przejście pomiędzy Małą a Wielką Rawką zajmuje nam niecałe 30 minut. Ze szczytu możemy podziwiać w kierunku północnym połoniny Caryńską i Wetlińską, na wschodzie Tarnicę i położone za nią ukraińskie Karpaty Wschodnie, natomiast na południu Krzemieniec.

Mijamy szczyt i po kilkuset metrach dalszej wędrówki skręcamy w prawo na południe. Wchodzimy na niebieski szlak, który poprowadzi nas na Krzemieniec. Droga biegnie pomiędzy słupkami granicznymi Polski i Ukrainy. Szczyt Krzemieńca jest zalesiony. W miejscu styku granicy Polski, Słowacji i Ukrainy znajduje się granitowy obelisk w kształcie graniastosłupa o podstawie trójkąta. Na każdej z jego ścian znajduje się godło wraz z nazwą kraju i szczytu w języku danego państwa.

Droga powrotna na Przełęcz Wyżniańską przebiega tą samą trasą. Udaje nam się ją pokonać w dwie godziny i piętnaście minut.

Szczegóły przebytej trasy:
    Przełęcz Wyżniańska (856 m n.p.m.)
     →  Mała Rawka (1272 m n.p.m.)  •    1:20h
     →  Wielka Rawka (1304 m n.p.m.)  •    0:30h
     →  Krzemieniec (1221 m n.p.m.)  •     0:35h
     →  Wielka Rawka  •     0:35h
     →  Mała Rawka  •    0:30h
     →  Przełęcz Wyżniańska  •    1:00h

Długość trasy: 12.8 km

Różnica wysokości: 448 m

Suma podejść: 773 m

Czas przejścia trasy: 5:30 h

Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka. Krzemieniec, Mała i Wielka Rawka.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz