Kopalnia Soli Kłodawa to jedyna w Polsce kopalnia, w której sól wydobywa się tradycyjną techniką górniczą. Do tego jest największa i najgłębsza w kraju. Zlokalizowana jest na terenie miasta Kłodawa w województwie wielkopolskim.
Podczas badań w latach 30-tych dwudziestego wieku w okolicach Kłodawy odkryto płytko położone pokłady soli. Powstały one 250 milionów lat temu. Wydobycie rozpoczęto w 1956 roku. Trwa ono do dnia dzisiejszego. Obecnie kopalnia w Kłodawie jest największym w Polsce producentem soli kamiennej. Wydobywana jest sól o barwie białej oraz różowej. Dzięki temu, że sól pozyskiwana jest tradycyjną metodą górniczą (do kruszenia skał wykorzystuje się materiały wybuchowe), posiada ona składniki, których nie znajdziemy w soli morskiej czy ważonej. Wydobyte na powierzchnię bryły soli podlegają jedynie obróbce mechanicznej – mieleniu i przesiewaniu. Sól z Kłodawy wykorzystywana jest jako sól kuchenna, dla rolnictwa i przemysłu, a także do posypywania dróg zimą.
Mimo, że kopalnia w Kłodawie jest zakładem, w którym cały czas trwa wydobycie, istnieje możliwość jej zobaczenia. I to nie tylko na powierzchni, lecz również pod ziemią. Od 2004 roku część wyrobisk na poziomie 600 metrów została udostępniona turystycznie. Jest to najgłębiej położona atrakcja turystyczna w Polsce. Do niedawna była również pod tym względem pierwsza w Europie (od 2018 roku w kopalni rud żelaza na Ukrainie w miejscowości Krzywy Róg można zjechać na głębokość ponad 1500 metrów). Po założeniu kasku, tą samą windą, z której korzystają górnicy zjeżdżamy w dół z prędkością 6m/s. Po około 1,5 minuty jesteśmy na dole.
Pod ziemią przebywamy ponad 2,5 godziny. W tym czasie poznajemy historię powstania tutejszych złóż, zapoznajemy się ze specyfiką pracy w kopalni soli, oglądamy powstałe po wydobyciu komory solne, a także maszyny i narzędzia wykorzystywane przy wydobyciu. Cały czas poruszamy się pieszo wydrążonymi przez górników korytarzami.
- Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna czynna jest tylko w dni robocze.
- Zwiedzanie możliwe po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji lub zakupie biletów online.
- Samochód parkujemy przed budynkami kopalni na ogólnie dostępnych parkingach. Ze względu na kończącą się o godzinie 14 zmianę i większą z tego powodu ilość samochodów do godziny 14:10 może być problem ze znalezieniem miejsca parkingowego.
- Pod ziemią temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza. Zimą zjeżdżamy na dół w ciepłych ubraniach. Po przejściu części trasy zdejmujemy wierzchnie okrycie i pozostawiamy na wieszakach.
- Trasa nie jest dostępna dla osób, które nie ukończyły 7 roku życia, a także cierpiących na m.in. choroby krążeniowe, oddechowe, nadciśnienie tętnicze, klaustrofobię. Pełny katalog przeciwwskazań zdrowotnych na stronie internetowej kopalni.
- Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
Również uważam, że jest to świetne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na jednodniowy wyjazd, to polecam zobaczyć. Nie będzie zawiedziony.
marcinkarpinski.pl ⋅