Kopalnia Soli Kłodawa

Kopalnia Soli Kłodawa to jedyna w Polsce kopalnia, w której sól wydobywa się tradycyjną techniką górniczą. Do tego jest największa i najgłębsza w kraju. Zlokalizowana jest na terenie miasta Kłodawa w województwie wielkopolskim.

Podczas badań w latach 30-tych dwudziestego wieku w okolicach Kłodawy odkryto płytko położone pokłady soli. Powstały one 250 milionów lat temu. Wydobycie rozpoczęto w 1956 roku. Trwa ono do dnia dzisiejszego. Obecnie kopalnia w Kłodawie jest największym w Polsce producentem soli kamiennej. Wydobywana jest sól o barwie białej oraz różowej. Dzięki temu, że sól pozyskiwana jest tradycyjną metodą górniczą (do kruszenia skał wykorzystuje się materiały wybuchowe), posiada ona składniki, których nie znajdziemy w soli morskiej czy ważonej. Wydobyte na powierzchnię bryły soli podlegają jedynie obróbce mechanicznej – mieleniu i przesiewaniu. Sól z Kłodawy wykorzystywana jest jako sól kuchenna, dla rolnictwa i przemysłu, a także do posypywania dróg zimą.

Mimo, że kopalnia w Kłodawie jest zakładem, w którym cały czas trwa wydobycie, istnieje możliwość jej zobaczenia. I to nie tylko na powierzchni, lecz również pod ziemią. Od 2004 roku część wyrobisk na poziomie 600 metrów została udostępniona turystycznie. Jest to najgłębiej położona atrakcja turystyczna w Polsce. Do niedawna była również pod tym względem pierwsza w Europie (od 2018 roku w kopalni rud żelaza na Ukrainie w miejscowości Krzywy Róg można zjechać na głębokość ponad 1500 metrów). Po założeniu kasku, tą samą windą, z której korzystają górnicy zjeżdżamy w dół z prędkością 6m/s. Po około 1,5 minuty jesteśmy na dole.

Pod ziemią przebywamy ponad 2,5 godziny. W tym czasie poznajemy historię powstania tutejszych złóż, zapoznajemy się ze specyfiką pracy w kopalni soli, oglądamy powstałe po wydobyciu komory solne, a także maszyny i narzędzia wykorzystywane przy wydobyciu. Cały czas poruszamy się pieszo wydrążonymi przez górników korytarzami.

  • Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna czynna jest tylko w dni robocze.
  • Zwiedzanie możliwe po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji lub zakupie biletów online.
  • Samochód parkujemy przed budynkami kopalni na ogólnie dostępnych parkingach. Ze względu na kończącą się o godzinie 14 zmianę i większą z tego powodu ilość samochodów do godziny 14:10 może być problem ze znalezieniem miejsca parkingowego.
  • Pod ziemią temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza. Zimą zjeżdżamy na dół w ciepłych ubraniach. Po przejściu części trasy zdejmujemy wierzchnie okrycie i pozostawiamy na wieszakach.
  • Trasa nie jest dostępna dla osób, które nie ukończyły 7 roku życia, a także cierpiących na m.in. choroby krążeniowe, oddechowe, nadciśnienie tętnicze, klaustrofobię. Pełny katalog przeciwwskazań zdrowotnych na stronie internetowej kopalni.
  • Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa. Kopalnia Soli Kłodawa.

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (2)

Również uważam, że jest to świetne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na jednodniowy wyjazd, to polecam zobaczyć. Nie będzie zawiedziony.

marcinkarpinski.pl ⋅ 

Kilka lat temu zwidzaliśmy kopalnie,bardzo ciekawe przerzycie.Wszyscy byli zachwyceni nawet dzieci.Gorąco polecam!!!

Tadeusz ⋅