Elektrownia Bełchatów

Elektrownia Bełchatów to największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym. Należy do koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., wchodzącego w skład Polskiej Grupy Energetycznej. Zlokalizowana jest kilkanaście kilometrów od Bełchatowa, na terenie gminy Kleszczów.

Początek budowy elektrowni to rok 1975. Po sześciu latach - pod koniec 1981 roku popłynął do krajowej sieci energetycznej prąd z pierwszego bloku elektrowni. Ostatni - dwunasty blok energetyczny oddano do użytku w 1988 roku. W 2011 roku uruchomiono trzynasty blok energetyczny o mocy 858 MW. Na koniec 2011 roku łączna moc zainstalowana wynosiła 5298 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej w Elektrowni Bełchatów stanowi około 20% krajowej produkcji.

Działanie elektrowni opiera się na przemianach jednego rodzaju energii w inny, by ostatecznie uzyskać energię elektryczną. W Elektrowni Bełchatów paliwem, z którego wytwarza się energię jest węgiel brunatny. Energia chemiczna zawarta w węglu przetwarzana jest na energię cieplną. Ta z kolei zamieniana jest na energię mechaniczną, która w ostatnim etapie jest przetwarzana na energię elektryczną.

W największym uproszczeniu zasada działania elektrowni opalanej węglem brunatnym jest następująca:

  • węgiel brunatny jest mielony w młynach na pył węglowy;
  • mieszanka pyłu węglowego i powietrza spalana jest w specjalnie przystosowanych kotłach, w efekcie czego wytwarzana jest para wodna;
  • powstałe spaliny kierowane są do komina;
  • wytworzona para wodna, aby uzyskała odpowiednie parametry (nie skraplała się z niej woda) kierowana jest do przegrzewaczy pary, gdzie zostaje dodatkowo ogrzana przez spaliny;
  • przegrzana para wodna kierowana jest do turbiny, gdzie rozprężając się wprowadza łopatki turbiny w ruch;
  • para wodna po wyjściu z turbiny trafia w celu jej ochłodzenia do chłodni kominowej;
  • wirujący wał turbiny napędza połączony z nim generator, w którym to wytwarzana jest energia elektryczna;
  • napięcie z generatora trafia do połączonego z nim transformatora, który ma za zadanie ustalić odpowiedni poziom napięcia i wprowadzić je do systemu elektroenergetycznego.

Okazją do zobaczenia Elektrowni Bełchatów od środka jest organizowany co roku, jako jedna z atrakcji Dnia Energetyka dzień otwarty. Zazwyczaj dzień ten to jedna z sobót we wrześniu. Wystarczy przyjechać pod główny budynek elektrowni. Wstęp jest bezpłatny, a na zwiedzanie nie ma wcześniejszych zapisów.

Elektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w EuropieElektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w Europie

Zobacz w pobliżu

Interaktywne muzeum Giganty Mocy w Bełchatowie

12 km

Komentarze (4)

Dzidek co sie tak produkujesz ? Nie rozumię cię.

Mariusz ⋅ 

Do zdzisław.Człowieku jak ty porównujesz Podlasie do Bełchatowa.To jest rejon przemysłowy.A ty faflunisz o powietrzu i drzewkach.Wiesz ilu ludzi tam pracowało przy budowie?A ilu odeszło już na emerytury?Gdyby nie ta elektrownia i kopalnia to na tym Podlasiu zamiast żarówek miał byś świeczki albo naftufki.A jeżeli chodzi o lasy to były zalesiane w latach 80-90tych przez kopalnie i elektrowniw.I nadal są .Także nie dziw się że nie są takie jak u Was

dzidek ⋅ 

Zapomniałem nadmienić, że byłem z chłopakami, a sami pochodzimy z Podlasia u nas środowisko jeszcze nie przemysłowe więc zanieczyszczeń brak a jeziora są w miarę jeszcze czyste choć nie tak jak w latach 1970-1990 obecnie ośierodki turystyczne są do kupienia, a te które zostały tylko funkcjonują z kasy firm i sporadycznych imprez. Coraz starsze społeczeństwo w okolicy perspektyw brak dla ludzi młodych spowodował liczne wyjazdy za granicę bez nawet powrotu.

Zdzisław ⋅ 

Piękne zdjęcia dzięki takim pasjonatom fotografii można coś więcej się dowiedzieć o miejscu w który dwa razy miałem okazję przebywać a konkretnie w Kleszczewie na szkoleniach Knaufa, jak dla mnie za ciężkie powietrze i co za obserwowałem drzewa są karłowate a pył gromadzi się nawet w zamkniętym hotelu. W pobliży powstają fermy elektrowni wiatrowych na hałdach i stoki tras narciarskich. Pozdrawiam i polecam samemu zobaczyć bo ogrom przytłacza.

Zdzisław ⋅