Elektrownia Bełchatów

Elektrownia Bełchatów to największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym. Należy do koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., wchodzącego w skład Polskiej Grupy Energetycznej. Zlokalizowana jest kilkanaście kilometrów od Bełchatowa, na terenie gminy Kleszczów.

Początek budowy elektrowni to rok 1975. Po sześciu latach - pod koniec 1981 roku popłynął do krajowej sieci energetycznej prąd z pierwszego bloku elektrowni. Ostatni - dwunasty blok energetyczny oddano do użytku w 1988 roku. W 2011 roku uruchomiono trzynasty blok energetyczny o mocy 858 MW. Na koniec 2011 roku łączna moc zainstalowana wynosiła 5298 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej w Elektrowni Bełchatów stanowi około 20% krajowej produkcji.

Działanie elektrowni opiera się na przemianach jednego rodzaju energii w inny, by ostatecznie uzyskać energię elektryczną. W Elektrowni Bełchatów paliwem, z którego wytwarza się energię jest węgiel brunatny. Energia chemiczna zawarta w węglu przetwarzana jest na energię cieplną. Ta z kolei zamieniana jest na energię mechaniczną, która w ostatnim etapie jest przetwarzana na energię elektryczną.

W największym uproszczeniu zasada działania elektrowni opalanej węglem brunatnym jest następująca:

  • węgiel brunatny jest mielony w młynach na pył węglowy;
  • mieszanka pyłu węglowego i powietrza spalana jest w specjalnie przystosowanych kotłach, w efekcie czego wytwarzana jest para wodna;
  • powstałe spaliny kierowane są do komina;
  • wytworzona para wodna, aby uzyskała odpowiednie parametry (nie skraplała się z niej woda) kierowana jest do przegrzewaczy pary, gdzie zostaje dodatkowo ogrzana przez spaliny;
  • przegrzana para wodna kierowana jest do turbiny, gdzie rozprężając się wprowadza łopatki turbiny w ruch;
  • para wodna po wyjściu z turbiny trafia w celu jej ochłodzenia do chłodni kominowej;
  • wirujący wał turbiny napędza połączony z nim generator, w którym to wytwarzana jest energia elektryczna;
  • napięcie z generatora trafia do połączonego z nim transformatora, który ma za zadanie ustalić odpowiedni poziom napięcia i wprowadzić je do systemu elektroenergetycznego.

Okazją do zobaczenia Elektrowni Bełchatów od środka jest organizowany co roku, jako jedna z atrakcji Dnia Energetyka dzień otwarty. Zazwyczaj dzień ten to jedna z sobót we wrześniu. Wystarczy przyjechać pod główny budynek elektrowni. Wstęp jest bezpłatny, a na zwiedzanie nie ma wcześniejszych zapisów.

Galeria zdjęć (14)

Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów. Elektrownia Bełchatów.

Komentarze (4)

Dzidek co sie tak produkujesz ? Nie rozumię cię.

Mariusz ⋅ 

Do zdzisław.Człowieku jak ty porównujesz Podlasie do Bełchatowa.To jest rejon przemysłowy.A ty faflunisz o powietrzu i drzewkach.Wiesz ilu ludzi tam pracowało przy budowie?A ilu odeszło już na emerytury?Gdyby nie ta elektrownia i kopalnia to na tym Podlasiu zamiast żarówek miał byś świeczki albo naftufki.A jeżeli chodzi o lasy to były zalesiane w latach 80-90tych przez kopalnie i elektrowniw.I nadal są .Także nie dziw się że nie są takie jak u Was

dzidek ⋅ 

Zapomniałem nadmienić, że byłem z chłopakami, a sami pochodzimy z Podlasia u nas środowisko jeszcze nie przemysłowe więc zanieczyszczeń brak a jeziora są w miarę jeszcze czyste choć nie tak jak w latach 1970-1990 obecnie ośierodki turystyczne są do kupienia, a te które zostały tylko funkcjonują z kasy firm i sporadycznych imprez. Coraz starsze społeczeństwo w okolicy perspektyw brak dla ludzi młodych spowodował liczne wyjazdy za granicę bez nawet powrotu.

Zdzisław ⋅ 

Piękne zdjęcia dzięki takim pasjonatom fotografii można coś więcej się dowiedzieć o miejscu w który dwa razy miałem okazję przebywać a konkretnie w Kleszczewie na szkoleniach Knaufa, jak dla mnie za ciężkie powietrze i co za obserwowałem drzewa są karłowate a pył gromadzi się nawet w zamkniętym hotelu. W pobliży powstają fermy elektrowni wiatrowych na hałdach i stoki tras narciarskich. Pozdrawiam i polecam samemu zobaczyć bo ogrom przytłacza.

Zdzisław ⋅