Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach

Gidle to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. Istniejące od XVII wieku dominikańskie sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej słynie z cudów maleńkiej figurki Matki Bożej.

Jak głosi tradycja w 1516 roku rolnik Jan Czeczek pracując na swej roli, w miejscu gdzie dziś wznosi się klasztor, wykopał małą dziewięciocentymetrową kamienną figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zabrał ją do domu i przechowywał w skrzyni. Wszyscy zapomnieli o niej, do czasu odnalezienia je przez kobietę opiekującą się rolnikiem i jego rodziną, którzy to stracili wzrok. Figurkę obmyto z piasku i przeniesiono do kościoła. Wodą, która została po czyszczeniu, rolnik wraz z rodziną obmyli oczy. Gdy to zrobili, wszyscy odzyskali wzrok. Kolejne cudowne znaki sprawiły, że figurkę przeniesiono w miejsce jej odnalezienia i umieszczono w kapliczce.

W 1615 roku właścicielka Gidel - Anna z Rosocic Dąbrowska, sprowadziła dominikanów, którzy mieli głosić sławę Maryi oraz strzec miejsca Jej cudownego wizerunku. Przystąpiono do budowy barokowego kościoła, który został konsekrowany w 1656 roku. Figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem umieszczono w pięknie rzeźbionym ołtarzu, w bocznej kaplicy po prawej stronie nawy głównej.Matka Boska Gidelska uznawana jest za Uzdrowicielkę chorych, o czym świadczą tablice wieszane na ścianach kaplicy. Jest Patronką ludzi ciężkiej pracy na ziemi i pod ziemią – rolników i górników.

Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach.

Dodaj komentarz