Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie leży na wzgórzu nad rzeką Łyną. Zlokalizowany jest w północno-zachodniej części Starego Miasta. Jego mieszkańcem przez kilka lat był Mikołaj Kopernik. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur.
Zamek w Olsztynie powstał w drugiej połowie XIV wieku. Swoja formą reprezentuje styl gotycki. Inicjatorem jego powstania była kapituła warmińska, która to sprawowała władzę świecką nad częścią terenów Warmii i miastami Frombork, Pieniężno i Olsztyn. Zamek oprócz funkcji obronnych był siedzibą administratora dóbr kapituły. W latach 1516-1521 funkcję administratora pełnił Mikołaj Kopernik. Zamek kilkukrotnie był rozbudowywany.
Po bitwie pod Grunwaldem zamkiem kilka miesięcy władali Polacy. W 1466 roku tereny Warmii, w tym Olsztyn zostały przyłączone do Polski. Pod koniec XVI wieku zamek przestał pełnić funkcje obronne. Podczas potopu szwedzkiego został ograbiony z wszystkich wartościowych rzeczy. Natomiast II wojna światowa obeszła się z zamkiem łaskawie, przez co nie był zniszczony.
Po wojnie zamek stał się siedzibą muzeum – obecnie Muzeum Warmii i Mazur. Oprócz zwiedzania muzeum, po zakupie dodatkowego biletu istnieje możliwość wejścia na wieże zamkową.
Dodaj komentarz