Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie leży na wzgórzu nad rzeką Łyną. Zlokalizowany jest w północno-zachodniej części Starego Miasta. Jego mieszkańcem przez kilka lat był Mikołaj Kopernik. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur.

Zamek w Olsztynie powstał w drugiej połowie XIV wieku. Swoja formą reprezentuje styl gotycki. Inicjatorem jego powstania była kapituła warmińska, która to sprawowała władzę świecką nad częścią terenów Warmii i miastami Frombork, Pieniężno i Olsztyn. Zamek oprócz funkcji obronnych był siedzibą administratora dóbr kapituły. W latach 1516-1521 funkcję administratora pełnił Mikołaj Kopernik. Zamek kilkukrotnie był rozbudowywany.

Po bitwie pod Grunwaldem zamkiem kilka miesięcy władali Polacy. W 1466 roku tereny Warmii, w tym Olsztyn zostały przyłączone do Polski. Pod koniec XVI wieku zamek przestał pełnić funkcje obronne. Podczas potopu szwedzkiego został ograbiony z wszystkich wartościowych rzeczy. Natomiast II wojna światowa obeszła się z zamkiem łaskawie, przez co nie był zniszczony.

Po wojnie zamek stał się siedzibą muzeum – obecnie Muzeum Warmii i Mazur. Oprócz zwiedzania muzeum, po zakupie dodatkowego biletu istnieje możliwość wejścia na wieże zamkową.

Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn. Olsztyn.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz