Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido zlokalizowana jest na terenie Zabrza. Kopalnia utworzona została w połowie XIX wieku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Obecnie dwa poziomy kopalni: 170 i 320 metrów udostępniona są do zwiedzania przez turystów.
Już po przekroczeniu bramy kopalni, nie zjeżdżając pod ziemię mamy możliwość zapoznania się z urządzeniami i maszynami górniczymi, które rozmieszczone są na terenie przyległym do kopalni. Wyposażeni w hełm zjeżdżamy rozlokowani na 3 poziomach oryginalnej maszyny wyciągowej z 1927 roku szybem kolejowym z prędkością 4 m/s. Na poziomie 170 mamy możliwość zapoznania się z dziewiętnastowiecznym górnictwem. Dowiadujemy się m.in. że kiedyś w kopalni pod ziemią zamiast maszyn do transportu węgla wykorzystywane były konie. Praca w tak ciężkich warunkach powodowała, że po kilku latach pracy konie ślepły, a wiele z nich przedwcześnie umierało. Dopiero w połowie XX wieku wprowadzono zakaz wykorzystywania zwierząt do pracy pod ziemią. Poziom 320 to już miejsce, gdzie zapoznamy się ze współczesnym górnictwem. Znajdziemy tu m.in. przenośniki taśmowe oraz kombajn chodnikowy. Po uruchomieniu tych maszyn na własne oczy, a przede wszystkim uszy możemy się przekonać, jak choć w części wygląda praca pod ziemią.
Kopalnia Guido to najgłębiej położona kopalniana trasa turystyczna w Europie. Będąc na miejscu mamy do wyboru zobaczenie jednego z poziomów lub też przeznaczając większą kwotę pieniędzy możemy zapoznać się od razu z dwoma poziomami. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, a łączny czas zwiedzania poziomu 170 i 320 metrów to około 3 godziny.
W Zabrzu jest więcej takich miejsc udostępnionych turystom, jak np. Skansen Górniczy Królowa Luiza czy szyb Maciej, ale prawdziwym hitem dla turystów będzie Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna (prace nad udostępnieniem jej turystom trwają już od wielu lat). To był podziemny kanał wodny, którym w XIX wieku transportowano łodziami węgiel z Królewskiej Huty (Chorzów) do Zabrza (z Zabrza węgiel dalej był transportowany już na na powierzchni Kanałem Kłodnickim). Sztolnia miała wówczas długość prawie 15 km. Obecnie dla turystów przygotowywany jest odcinek sztolni leżący pod Zabrzem.
Aron ⋅