Exploseum w Bydgoszczy

W Puszczy Bydgoskiej na obszarze 23 kilometrów kwadratowych działała fabryka, w której w latach 1939-1945 na potrzeby III Rzeszy produkowano m.in. nitroglicerynę i trotyl. Obecnie w niewielkiej części pofabrycznych budynków powstało EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg w Bydgoszczy.

Jesienią 1939 roku Niemcy rozpoczęli budowę kompleksu Fabryki Prochu i Amunicji DAG Fabrik Bromberg. Zakład należał do przedsiębiorstwa Dynamit Aktien-Gesellschaft, którego założycielem w XIX wieku był Alfred Nobel. Powstało tu ponad 1000 budynków, setki kilometrów dróg i torów. Zakład ten był miejscem nieludzkiej pracy ponad 40 tysięcy robotników, jeńców wojennych oraz więźniów. Produkowano w nim materiały wybuchowe oraz zajmowano się napełnianiem nimi bomb i pocisków artyleryjskich. Wytworzona w zakładzie amunicja zaspokajała 20% zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim.

Po zakończeniu wojny urządzenia zostały wywiezione do ZSRR, a budynki i teren został przekazany władzom polskim. Obecnie na tych terenach funkcjonują firmy "Zachem" i "Nitro-Chem". W 2008 roku podjęto decyzję o powstaniu na części terenu muzeum. Do zwiedzania udostępniono 7 budynków pofabrycznych połączonych siecią tuneli i korytarzy. Interaktywna ekspozycja pozwala poznać historię fabryki i materiałów wybuchowych oraz proces produkcji nitrogliceryny. Możemy zapoznać się z rozwojem uzbrojenia, a także niewolniczą pracą, konspiracją i sabotażem na terenie zakładu.

Muzeum znajduje się w okolicy Bydgoskiego Park Przemysłowo-Technologicznego, przy ulicy Alfreda Nobla. Obok budynku, z którego rozpoczynamy zwiedzanie znajduje się parking, na którym możemy zostawić samochód. Trasa liczy około 2 kilometrów. Możemy ją zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy. Exploseum w Bydgoszczy.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz