Bydgoszcz

Bydgoszcz to miasto w województwie kujawsko-pomorskim będące wspólnie z Toruniem jego stolicą. Położona jest malowniczo nad Wisłą, Brdą i Kanałem Bydgoskim. Pomimo, że jest mniej odwiedzana przez turystów, jest równie atrakcyjnym miejscem do zobaczenia.

Pierwsze informacje historyczne o Bydgoszczy pochodzą z XIII wieku. Prawa miejskie otrzymała w 1346 roku. Jest największym miastem w województwie, z największą liczbą ludności. W wyniku ostatniej reformy administracyjnej wspólnie z Toruniem stała się stolicą województwa kujawsko-pomorskiego. Urzęduje w niej wojewoda, natomiast w mieście pod drugiej stronie Wisły ma swoją siedzibę Urząd Marszałkowski. Mimo tego, między obydwoma miastami istnieje zapoczątkowana w średniowieczu rywalizacja. Toruń bym miastem we władaniu Krzyżaków, natomiast Bydgoszcz była pod rządami Polaków. Do dziś funkcjonują określenia mieszkańców tych miast odpowiednio "Krzyżaków" oraz Tyfusów.

Bydgoszcz w odróżnieniu od zabytkowego Torunia była i jest miastem bardziej przemysłowym. Nie posiada wielkich i znanych budowli. Jednak nie oznacza to, że nie znajdziemy tu wielu ciekawych i wartych zobaczenia miejsc. Będąc w Bydgoszczy warto zobaczyć:

 • Stary Rynek - został wytyczony w 1346 roku w trakcie nadania praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego,
 • Spichlerze nad Brdą - dawne magazyny zbożowe,
 • Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja - najstarszy kościół budowany w latach 1466-1502,
 • położona w centrum miasta Wyspa Młyńska,
 • Wieża Ciśnień z ekspozycją o dziejach lokalnych wodociągów i kanalizacji oraz tarasem widokowym,
 • fontanna "Potop" w parku im. Kazimierza Wielkiego,
 • rzeźba "Łuczniczka" - jeden z symboli Bydgoszczy,
 • rzeźba linoskoczka nad Brdą "Przechodzący przez rzekę",
 • barka Lemara zbudowana w bydgoskiej stoczni, obecnie pełni funkcję muzeum,
 • Bydgoska Wenecja - kamienice i fabryki z XIX i XX wieku nad rzeką Młynówką,
 • kamienice przy ulicy Cieszkowskiego.

To tylko część bydgoskich atrakcji. Większość z nich zlokalizowana jest w bliskiej odległości od siebie, tak więc dysponując całym dniem jesteśmy w stanie dużo z nich zobaczyć. Najlepiej przyjechać do Bydgoszczy na weekend. Wtedy na spokojnie, bez pośpiechu jesteśmy w stanie zwiedzić najciekawsze zakątki miasta.

Ciekawym miejscem, zlokalizowanym na obrzeżach miasta w Puszczy Bydgoskiej jest EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Dysponując kilkoma godzinami, możemy zobaczyć interaktywną ekspozycję na temat historii fabryki, w której III Rzesza podczas wojny produkowała materiały wybuchowe, a także zapoznać się m.in. z rozwojem uzbrojenia i procesem produkcji nitrogliceryny.

Galeria zdjęć (50)

Pomnik Kazimierza WielkiegoBydgoska Aleja Autografów oraz Stary TramwajStary Rynek w BydgoszczyPanorama Starego Rynku w BydgoszczyPomnik Walki i Męczeństwa Ziemi BydgoskiejSpichlerze nad BrdąBarka Lemara zacumowana przy nabrzeżuLinoskoczek "Przechodzący przez rzekę"Brda w BydgoszczyMost nad Brdą - ul. MostowaWidok na Katedrę pw. Św. Marcina i MikołajaMural z wizerunkiem bydgoszczanina Mariana Rejewskiego - matematyka i kryptologa, który złamał szyfr EnigmyFontanna "Potop"Filharmonia Pomorska w BydgoszczyRzeźba "Łuczniczka" w parku im. Jana KochanowskiegoKamienice przy ulicy CieszkowskiegoOpera NovaKatedra pw. Św. Marcina i MikołajaŚluza Miejska w BydgoszczyBydgoska WenecjaWieża CiśnieńMuzeum Wodociągów w BydgoszczyPanorama Bydgoszczy z wieży ciśnień

Komentarze (1)

Jak zwykle świetna fotorelacja. Z wielką przyjemnością ogląda się Twoje zdjęcia.

Morgoniusz ⋅