Bydgoszcz

Bydgoszcz to miasto w województwie kujawsko-pomorskim będące wspólnie z Toruniem jego stolicą. Położona jest malowniczo nad Wisłą, Brdą i Kanałem Bydgoskim. Pomimo, że jest mniej odwiedzana przez turystów, jest równie atrakcyjnym miejscem do zobaczenia.

Pierwsze informacje historyczne o Bydgoszczy pochodzą z XIII wieku. Prawa miejskie otrzymała w 1346 roku. Jest największym miastem w województwie, z największą liczbą ludności. W wyniku ostatniej reformy administracyjnej wspólnie z Toruniem stała się stolicą województwa kujawsko-pomorskiego. Urzęduje w niej wojewoda, natomiast w mieście pod drugiej stronie Wisły ma swoją siedzibę Urząd Marszałkowski. Mimo tego, między obydwoma miastami istnieje zapoczątkowana w średniowieczu rywalizacja. Toruń bym miastem we władaniu Krzyżaków, natomiast Bydgoszcz była pod rządami Polaków. Do dziś funkcjonują określenia mieszkańców tych miast odpowiednio "Krzyżaków" oraz Tyfusów.

Bydgoszcz w odróżnieniu od zabytkowego Torunia była i jest miastem bardziej przemysłowym. Nie posiada wielkich i znanych budowli. Jednak nie oznacza to, że nie znajdziemy tu wielu ciekawych i wartych zobaczenia miejsc. Będąc w Bydgoszczy warto zobaczyć:

  • Stary Rynek - został wytyczony w 1346 roku w trakcie nadania praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego,
  • Spichlerze nad Brdą - dawne magazyny zbożowe,
  • Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja - najstarszy kościół budowany w latach 1466-1502,
  • położona w centrum miasta Wyspa Młyńska,
  • Wieża Ciśnień z ekspozycją o dziejach lokalnych wodociągów i kanalizacji oraz tarasem widokowym,
  • fontanna "Potop" w parku im. Kazimierza Wielkiego,
  • rzeźba "Łuczniczka" - jeden z symboli Bydgoszczy,
  • rzeźba linoskoczka nad Brdą "Przechodzący przez rzekę",
  • barka Lemara zbudowana w bydgoskiej stoczni, obecnie pełni funkcję muzeum,
  • Bydgoska Wenecja - kamienice i fabryki z XIX i XX wieku nad rzeką Młynówką,
  • kamienice przy ulicy Cieszkowskiego.

To tylko część bydgoskich atrakcji. Większość z nich zlokalizowana jest w bliskiej odległości od siebie, tak więc dysponując całym dniem jesteśmy w stanie dużo z nich zobaczyć. Najlepiej przyjechać do Bydgoszczy na weekend. Wtedy na spokojnie, bez pośpiechu jesteśmy w stanie zwiedzić najciekawsze zakątki miasta.

Ciekawym miejscem, zlokalizowanym na obrzeżach miasta w Puszczy Bydgoskiej jest EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Dysponując kilkoma godzinami, możemy zobaczyć interaktywną ekspozycję na temat historii fabryki, w której III Rzesza podczas wojny produkowała materiały wybuchowe, a także zapoznać się m.in. z rozwojem uzbrojenia i procesem produkcji nitrogliceryny.

Bydgoszcz. Pomnik Kazimierza WielkiegoBydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoska Aleja Autografów oraz Stary TramwajBydgoszcz. Stary Rynek w BydgoszczyBydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Panorama Starego Rynku w BydgoszczyBydgoszcz. Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi BydgoskiejBydgoszcz. Bydgoszcz. Spichlerze nad BrdąBydgoszcz. Barka Lemara zacumowana przy nabrzeżuBydgoszcz. Linoskoczek "Przechodzący przez rzekę"Bydgoszcz. Brda w BydgoszczyBydgoszcz. Most nad Brdą - ul. MostowaBydgoszcz. Widok na Katedrę pw. Św. Marcina i MikołajaBydgoszcz. Mural z wizerunkiem bydgoszczanina Mariana Rejewskiego - matematyka i kryptologa, który złamał szyfr EnigmyBydgoszcz. Fontanna "Potop"Bydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Filharmonia Pomorska w BydgoszczyBydgoszcz. Rzeźba "Łuczniczka" w parku im. Jana KochanowskiegoBydgoszcz. Kamienice przy ulicy CieszkowskiegoBydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Opera NovaBydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Katedra pw. Św. Marcina i MikołajaBydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Śluza Miejska w BydgoszczyBydgoszcz. Bydgoska WenecjaBydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Wieża CiśnieńBydgoszcz. Muzeum Wodociągów w BydgoszczyBydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Panorama Bydgoszczy z wieży ciśnieńBydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz. Bydgoszcz.

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (1)

Jak zwykle świetna fotorelacja. Z wielką przyjemnością ogląda się Twoje zdjęcia.

Morgoniusz ⋅