Malbork jest malowniczym miastem leżącym nad Nogatem w województwie pomorskim. Kojarzony jest najczęściej ze średniowiecznym zamkiem krzyżackim. Zamek w Malborku jest największym zamkiem nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Zamek został zbudowany w latach 1274-1457 przez Krzyżaków. Początkowo nosił nazwę Sanct Marienburch, co znaczyło Zamek św. Marii. Historia zamku jest niezwykle bogata. Na zamku urzędowali mistrzowie Zakonu Krzyżackiego, następnie pełnił on rolę stolicy Państwa Krzyżackiego, a w latach 1457-1772 panowali tu wojewodowie malborscy. Przez kilka stuleci zamek był niszczony, odbudowywany i przebudowywany. Na szczęście spora część zamku zachowała się do dnia dzisiejszego i chętnie jest odwiedzana nie tylko przez polskich turystów ale również turystów z całego świata. W chwili obecnej Zamek w Malborku to przede wszystkim wspaniałe muzeum, które zostało utworzone w 1961 roku. Warto wspomnieć, że zamek w 1997 roku został wpisany na listę UNESCO – światowego dziedzictwa kulturowego.
Aby rozpocząć zwiedzanie zamku trzeba najpierw znaleźć miejsce dla swojego samochodu (oczywiście jeśli wybierzemy taki środek dojazdu). Parkingów jest sporo wokół zabudowy malborskiej, tylko opłaty za postój na nich są bardzo różne. Często te dalej położone są droższe, dlatego warto zakręcić się troszkę i wybrać ten parking, którego właściciel nie przesadza z opłatą. Na spacer po terenie zamku możemy wybrać się przez cały tydzień, muzeum zamkowe czynne jest natomiast od wtorku do niedzieli.
Zwiedzanie zamku zaczynamy oczywiście od zakupu biletu i już tutaj wybieramy sposób zwiedzania. Można wybrać tradycyjny z przewodnikiem, wówczas czekamy na zebranie się grupy i ruszamy za przewodnikiem – taka forma zwiedzania zajmuje nam około 3 – 3,5 godziny czasu. Choć czas ten jest zależny od tego jaką mamy grupę. Jeśli znajdzie się w niej ktoś bardzo ciekawski i dociekliwy, ktoś kto ciągle zadaje pytania przewodnikowi nasze zwiedzanie może trochę się przedłużyć. Jeśli wybierzemy druga formę zwiedzania – będziemy korzystać z audiobooka. Być może informacje w nim zawarte są zawężone i nie mamy możliwości zadawania pytań, jednak przy tej formie to sami decydujemy jak długo oglądamy eksponaty, kiedy robimy sobie przerwę i ile czasu poświęcamy na spacer po zamku. Ważną informacją, zwłaszcza dla osób lubiących robić zdjęcia jest fakt, że nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty za fotografowanie. A trzeba wiedzieć, że na zamku jest mnóstwo miejsc i eksponatów, które warto sfotografować. Największe wrażenie zrobiło na nas wnętrze zamkowego kościoła, a właściwie to co z niego pozostało po zniszczeniach II wojny światowej.
Tak więc zamek w Malborku ze względu na swoją wielkość i historię oraz możliwość zobaczenia wnętrz i przedmiotów z czasów świetności zamku to obowiązkowe miejsce do zobaczenia dla miłośników starych budowli.
Dodaj komentarz