Zamek w Kazimierzu Dolnym

Mało kto wie, że w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą znajduje się zamek, a mówiąc dokładniej - ruiny zamku. Zamek usytuowany był na wzgórzu, przez co górował nad miastem. Szczególnie okazale prezentował się od strony Wisły.

Zamek w Kazimierzu Dolnym powstał w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. W XVI wieku zamek został rozbudowany. Początkowo służył jako budowa obronna natomiast po przebudowie jego charakter zmienił się na bardziej pałacowy. Do upadku zamku przyczyniły się zniszczenia, którym uległ w 1655 roku, gdy wojska szwedzkie zajęły go i spaliły oraz późniejsza wojna domowa z początku XVIII wieku. Obecnie ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym udostępnione są dla zwiedzających.

Dojście do zamku nie jest trudne. Należy podejść pod niewielkie wzniesienie. Od centrum Kazimierza Dolnego jest pieszo około pięciu minut drogi. Obok zamku usytuowana jest cylindryczna wieża, która została wzniesiona wcześniej od zamku, a służyła celom obserwacyjno-obronnym. Na wieżę można wejść, by móc zobaczyć piękny widok na przepływającą niżej Wisłę.

Kazimierz Dolny. Kazimierz Dolny. Kazimierz Dolny.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz