Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to miasto leżące na prawym brzegu Wisły na Wyżynie Lubelskiej. Ze względu na swoje walory architektoniczne, położenie, ciekawą historię i niepowtarzalny klimat jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów zarówno z Polski jak i ze świata. Do Kazimierza można wybrać się na jednodniowy wyjazd, jak i spędzić kilka dni.

Oto krótka lista atrakcji i miejsc jakie warto zobaczyć będąc w Kazimierzu Dolnym:

  • renesansowy rynek,
  • zabytkowe kamienice Przybyłów, Celejów i Górskich,
  • kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja z XVI wieku wraz z jednymi z najstarszych w Polsce organami,
  • ruiny zamku powstałego z inicjatywy Kazimierza Wielkiego,
  • Góra Trzech Krzyży,
  • Korzeniowy Dół - oddalony około dwóch kilometrów od centrum wąwóz z odsłoniętymi korzeniami drzew,
  • rejs statkiem po Wiśle.

Galeria zdjęć (19)

Rynek w Kazimierzu DolnymKościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja z XVI wieku w Kazimierzu DolnymKorzeniowy Dół z odsłoniętymi korzeniami drzewWiejska chata z XVII wieku w Kazimierzu DolnymWnętrze kościoła św. Jana Chrzciciela i św. BartłomiejaRenesansowy rynek w Kazimierzu DolnymKościół farny w Kazimierzu DolnymKazimierz Dolny - rynek. W oddali kamienice Przybyłów - pod św. Mikołajem i pod św. Krzysztofem (remontowana).Rejs statkiem po Wiśle w okolicach Kazimierza DolnegoBrzeg Wisły w okolicy Kazimierza DolnegoWisła w okolicy Kazimierza DolnegoRejs statkiem po Wiśle w okolicach Kazimierza DolnegoWidok na Kazimierz Dolny od strony WisłyKazimierz Dolny od strony Wisły. W oddali zamek i baszta celna.Widok z baszty na Kazimierz Dolny i WisłęWidok na Wisłę z baszty w Kazimierzu DolnymGóra Trzech Krzyży w Kazimierzu DolnymWidok na rynek w Kazimierzu Dolnym z Góry Trzech KrzyżyWisła widziana z Góry Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym

Komentarze (2)

Dziękuję za informacje. Gratuluję zdobycia Korony i życzę powodzenia w dalszych wędrówkach!

Marcin Karpiński ⋅ 

Kilka uściśleń:kamienice Celejów i Górskich nie przy Rynku, ale na ul.Senatorskiej.Trzy Krzyże nad miastem stały napewno już w 1589 roku,a przypuszcza się, że mogły być postawione w XII/XIII wieku przez Zakon Norbertanek (ze Zwierzyńca pod Krakowem) -na pamiątkę męki Chrystusa na Golgocie.Zdaję sobie sprawę,że napis na środkowym krzyżu:"Na pamiątkę wielkiej zarazy" - jest mylący dla wielu turystów,ale dotyczy on odnowienia rozsypujących się krzyży,po "wielkiej zarazie".Na sympatyczne fotki kazimierskie natrafiłem przypadkiem,zwabiony na Pana stronę - Koroną Gór Polski.Ja zakończyłem 1-szą edycję Korony 14 maja 2009 roku na Wysokiej Kopie(G.Izerskie).W maju 2011 roku tygodniową (samotną) wędrówką przez Góry:Bardzkie,Złote,Bialskie,Masyw Śnieżnika,Bystrzyckie i Orlickie - rozpoczęłem powtórkę Korony G.P.Może zdażę,jak Pan Bóg pozwoli.Gratuluję ciekawej strony i pozdrawiam klubowym hasłem:"Cześć górom!"

Tomasz N. - przewodnik PT ⋅