Zamek Książęcy w Oleśnicy

Zamek w Oleśnicy to okazała renesansowa warownia. Powstał w latach dwudziestych XIV wieku. Jego fundatorem był książę Konrad I Oleśnicki. Jest to jeden z najcenniejszych zamków Dolnego Śląska. Budowla udostępniona jest do zwiedzania.

Oleśnicki zamek został wzniesiony jako warownia gotycka. W XVI wieku przebudowany został na styl renesansowy. Składa się z czterech skrzydeł z dziedzińcem pośrodku. Jego historia związana jest z wieloma rodami europejskimi. Od Piastów Śląskich, poprzez Podiebradów, Wirtembergów, Brunszwików, aż do Hohenzollernów. W czasie II wojny światowej zamek nie został zniszczony. Po wojnie był miejscem, w którym przetrzymywano jeńców wojennych z Włoch i Węgier. Później funkcjonowało tu Technikum Budowlane z internatem, Szkoła Instruktorów Zuchowych ZHP, muzeum, a część pomieszczeń pełniła funkcję magazynów. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku zamek jest we władaniu Ochotniczego Hufca Pracy.

Oleśnica. Zamek w Oleśnicy - widok z zewnątrzOleśnica. Oleśnica. Oleśnica. Oleśnica. Oleśnica. Oleśnica. Dziedziniec zamku w OleśnicyOleśnica. Oleśnica. Oleśnica. Oleśnica. Zamek w Oleśnicy - wieża zamkowaOleśnica. Oleśnica. Zamek w Oleśnicy - wnętrze sali torturOleśnica. Zamek w Oleśnicy - hol główny wschodniego skrzydłaOleśnica. Zamek w Oleśnicy - hol pod słoniemOleśnica. Zamek w Oleśnicy - Sala RycerskaOleśnica. Zamek w Oleśnicy - ozdobny strop w dawnym gabinecie Wilhelma HohenzollernaOleśnica. Zamek w Oleśnicy - dziedziniec widziany z pierwszego piętraOleśnica. Zamek w Oleśnicy - Sala Karola IIOleśnica. Zamek w Oleśnicy - hol pod słoniemOleśnica. Zamek w Oleśnicy - lew na balustradzie wieży zamkowejOleśnica. Zamek w Oleśnicy - widok z wieży zamkowej na dziedziniec zamkuOleśnica. Oleśnica. Zamek w Oleśnicy - widok z wieży zamku na miastoOleśnica. Oleśnica. Oleśnica. Zamek w Oleśnicy - wnętrze wieży zamkowejOleśnica. Zamek w Oleśnicy - pomieszczenie pałacoweOleśnica. Oleśnica. Zamek w Oleśnicy - komnata z intarsjąOleśnica. Zamek w Oleśnicy - sala książąt w wieży zamkowejOleśnica. Zamek w Oleśnicy - łazienka w szafieOleśnica.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz