Krynica Morska

Krynica Morska to miasto w województwie pomorskim położone na Mierzei Wiślanej, między Morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym. Według danych z końca 2010 roku Krynica Morska to gmina o najmniejszej liczbie mieszkańców w Polsce.

Pierwsze wzmianki o miejscowości, wcześniej pod nazwą Kahlberg pochodzą z XV wieku. Początkowo należała do Gdańska, następnie była własnością Elbląga. Od 1945 roku należy do Polski. Jej pierwsza nazwa to Łysica, dopiero od 1958 roku zmieniono ją na Krynica Morska. Od 1991 roku ta nadmorska miejscowość stała się gminą miejską. Warto wspomnieć, że 12 km na wschód od Krynicy Morskiej znajduje się rybacka osada Piaski, która to jest oddalona około 3 km od granicy z Rosją. Granicy która jest jednocześnie granicą NATO i Unii Europejskiej.

Przebywając w Krynicy należy wejść na 27 metrową latarnię morską, z której rozpościera się niesamowity widok. W którą stronę by nie spojrzeć widzimy wodę. Od północnej strony mamy widok na Morze Bałtyckie, z drugiej - południowej na Zalew Wiślany, który porośnięty jest sosnowo–bukowym lasem. Na plaży Krynicy Morskiej leży delikatny piasek, bez kamieni - więc spacer brzegiem morza jest naprawdę przyjemny. W Krynicy najczęściej spotyka się rodziny z dziećmi, bądź osoby starsze. Jest to miasteczko, w którym naprawdę można wypocząć, z dala od zgiełku i hałasu. Świeże, morskie powietrze miesza się z zapachem lasu. Nie zdziwmy się, gdy wędrując na plaże przez lasek napotkamy dzika spacerującego sobie przy lub po chodniku. Oczywiście należy uważać, bo choć te zwierzęta nie wyglądają zbyt groźnie, to jednak są dzikie. W wielu miejscach znajdują sie informacje z prośbą o niedokarmianie zwierząt. Jednak niektórzy wczasowicze pomimo zakazów rzucają dzikom jedzenie, co sprawia, że z coraz większą chęcią i odwagą wychodzą one z lasu.

Jeśli zapragniemy urozmaicić nasz pobyt w Krynicy Morskiej i zobaczyć coś więcej, możemy wybrać się do Fromborka. Niewielkiego miasteczka położonego po drugiej stronie Zalewu Wiślanego, oddalonego w linii prostej około 7,5 km od Krynicy.

Krynica Morska. Ulica Teleexpressu w Krynicy MorskiejKrynica Morska. Dzicy mieszkańcy Krynicy MorskiejKrynica Morska. Plaża w Krynicy MorskiejKrynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Molo w Krynicy MorskiejKrynica Morska. Widok z latarni na Zalew WiślanyKrynica Morska. Widok z latarni na Morze BałtyckieKrynica Morska. Latarnia w Krynicy MorskiejKrynica Morska. Wnętrze latarni morskiejKrynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Krynica Morska. Plaża w PiaskachKrynica Morska. Piaski - w oddali granica polsko-rosyjska

Komentarze (1)

Również byłam w Krynicy Morskiej na tej latarni, które jednak wymaga troche odwagi aby wejść na nią, a później zejść Ale na prawdę warto udać sie na samą górę latarni, by zobaczyć te przepiękne widoki, które widać w koło niej Choćby żeby zobaczyć kawałek lądu państwa Rosyjskiego

Monika P. ⋅