Góra Św. Anny

Góra Św. Anny wznosi się na wysokość 406 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Masywu Chełmskiego. Ciekawostką tej góry jest to, iż jest ona wygasłym wulkanem sprzed milionów lat. Tą samą nazwę posiada wieś leżąca u podnóża wzniesienia. Miejsce to warto odwiedzić ze względu na swoje walory religijne, historyczne jak i krajobrazowe.

Na szczycie Góry Św. Anny znajduje się klasztor i sanktuarium z cudowna figurką Św. Anny Samotrzeć z XV wieku. Obok klasztoru znajduje się otoczony krużgankami dziedziniec. Natomiast na zboczu góry zlokalizowana jest malownicza kalwaria.

Okolice Góry Św. Anny to miejsce gdzie toczyły się walki Powstania Śląskiego. Aby upamiętnić to wydarzenie w 1955 roku wybudowano Pomnik Czynu Powstańczego. Poniżej pomnika w miejscu dawnego kamieniołomu znajduje się wzniesiony przez Niemców amfiteatr. Jest to największy w Polsce amfiteatr, który może pomieścić kilkadziesiąt tysięcy osób. Niestety jego stan jest z roku na rok coraz gorszy i jak nikt się nim nie zajmie to za kilkanaście lat zostanie z niego zarośnięte skalne rumowisko.

Galeria zdjęć (16)

Grota Lurdzka na Górze św. AnnyKalwaria - zespół kaplic na zboczach Góry św. AnnyKalwaria na zboczach Góry św. AnnyBazylika św. AnnyWnętrze bazyliki św. AnnyWnętrze bazyliki św. AnnyRynek na Górze Św. AnnyPomnik Jana Pawła II na Górze św. AnnyPomnik Czynu Powstańczego na Górze św. AnnyPomnik Czynu PowstańczegoPomnik Czynu Powstańczego na Górze św. AnnyPomnik Czynu PowstańczegoAmfiteatr na Górze św. AnnyAmfiteatr na Górze św. AnnyAmfiteatr na Górze św. AnnyPomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny

Komentarze (0)