Góra św. Anny

Góra św. Anny wznosi się na wysokość 407 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem Grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej. Ciekawostką tej góry jest to, iż jest ona wygasłym wulkanem sprzed milionów lat. Tą samą nazwę posiada wieś leżąca u podnóża wzniesienia. Miejsce to warto odwiedzić ze względu na swoje walory religijne, historyczne jak i krajobrazowe.

Wieś Góra św. Anny leży w województwie opolskim. Jej zabudowania położone są na wzniesieniu o tej samej nazwie. Na szczycie Góry św. Anny znajduje się również klasztor i sanktuarium z cudowna figurką Św. Anny Samotrzeć z XV wieku. Obok klasztoru znajduje się otoczony krużgankami dziedziniec. Natomiast na zboczu góry zlokalizowana jest malownicza kalwaria.

Okolice Góry św. Anny to miejsce gdzie toczyły się walki Powstania Śląskiego. Aby upamiętnić to wydarzenie w 1955 roku wybudowano Pomnik Czynu Powstańczego. Poniżej pomnika w miejscu dawnego kamieniołomu znajduje się wzniesiony przez Niemców amfiteatr. Jest to największy w Polsce amfiteatr, który może pomieścić kilkadziesiąt tysięcy osób. Niestety jego stan jest z roku na rok coraz gorszy i jak nikt się nim nie zajmie to za kilkanaście lat zostanie z niego zarośnięte skalne rumowisko.

Góra św. Anny. Grota Lurdzka na Górze św. AnnyGóra św. Anny. Kalwaria - zespół kaplic na zboczach Góry św. AnnyGóra św. Anny. Kalwaria na zboczach Góry św. AnnyGóra św. Anny. Bazylika św. AnnyGóra św. Anny. Wnętrze bazyliki św. AnnyGóra św. Anny. Wnętrze bazyliki św. AnnyGóra św. Anny. Rynek na Górze Św. AnnyGóra św. Anny. Pomnik Jana Pawła II na Górze św. AnnyGóra św. Anny. Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. AnnyGóra św. Anny. Pomnik Czynu PowstańczegoGóra św. Anny. Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. AnnyGóra św. Anny. Pomnik Czynu PowstańczegoGóra św. Anny. Amfiteatr na Górze św. AnnyGóra św. Anny. Amfiteatr na Górze św. AnnyGóra św. Anny. Amfiteatr na Górze św. AnnyGóra św. Anny. Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz