Sanktuarium Św. Jacka

Sanktuarium św. Jacka istnieje w Kamieniu Śląskim od 1994 roku. Ta mała miejscowość położona w województwie opolskim, niedaleko autostrady A4, w odległości dwudziestu kilku kilometrów od Opola z roku na rok staje się coraz bardziej znana i popularna.

Sanktuarium utworzono w odbudowanym z ruin pałacu, który w czasie II wojny światowej pełnił funkcję szpitala wojskowego. Po wojnie urządzono w nim dom dziecka, a jeszcze później mieszkania dla żołnierzy Armii Radzieckiej. Na początku 1945 roku został splądrowany przez wojska sowieckie, a w 1971 roku uległ spaleniu. Od roku 1990 właścicielem ruin pałacu została diecezja opolska. Po czteroletniej odbudowie i rozbudowie oprócz sanktuarium znajduje się tu również sanatorium "Sebastianeum Silesiacum", grota solna i restauracja. Cały kompleks otoczony jest pięknym parkiem.

Z Kamieniem Śląskim i znajdującym się na jego terenie zamkiem (później przekształconym w pałac) związane są losy św. Jacka Odrowąża. Urodził się w 1183 roku. W komnacie, w której miał przyjść na świat, podczas przebudowy w XVIII wieku utworzono kaplicę. Od tego czasu Kamień Śląski stał się miejscem licznie odwiedzanym przez pielgrzymów. Święty Jacek Odrowąż był inicjatorem powstania polskiej prowincji dominikanów. Zasłynął z budowy wielu klasztorów. Dużą część życia poświęcił działalności misyjnej. Po śmierci został pochowany w Krakowie. W 1594 roku został świętym.

Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka. Sanktuarium Św. Jacka.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz