Sanktuarium Św. Jacka

Sanktuarium św. Jacka istnieje w Kamieniu Śląskim od 1994 roku. Ta mała miejscowość położona w województwie opolskim, niedaleko autostrady A4, w odległości dwudziestu kilku kilometrów od Opola z roku na rok staje się coraz bardziej znana i popularna.

Sanktuarium utworzono w odbudowanym z ruin pałacu, który w czasie II wojny światowej pełnił funkcję szpitala wojskowego. Po wojnie urządzono w nim dom dziecka, a jeszcze później mieszkania dla żołnierzy Armii Radzieckiej. Na początku 1945 roku został splądrowany przez wojska sowieckie, a w 1971 roku uległ spaleniu. Od roku 1990 właścicielem ruin pałacu została diecezja opolska. Po czteroletniej odbudowie i rozbudowie oprócz sanktuarium znajduje się tu również sanatorium "Sebastianeum Silesiacum", grota solna i restauracja. Cały kompleks otoczony jest pięknym parkiem.

Z Kamieniem Śląskim i znajdującym się na jego terenie zamkiem (później przekształconym w pałac) związane są losy św. Jacka Odrowąża. Urodził się w 1183 roku. W komnacie, w której miał przyjść na świat, podczas przebudowy w XVIII wieku utworzono kaplicę. Od tego czasu Kamień Śląski stał się miejscem licznie odwiedzanym przez pielgrzymów. Święty Jacek Odrowąż był inicjatorem powstania polskiej prowincji dominikanów. Zasłynął z budowy wielu klasztorów. Dużą część życia poświęcił działalności misyjnej. Po śmierci został pochowany w Krakowie. W 1594 roku został świętym.

Galeria zdjęć (20)

Komentarze (0)