Moszna

Data: 19.08.2012

Zamek w Mosznej ze względu na swój bajkowy wygląd jest miejscem często odwiedzanym przez turystów. Niektórzy porównują go do zamku Disneya. W jego środku znajduje się 365 pomieszczeń. Z zewnątrz natomiast uwagę przykuwa ogromna ilość wież i wieżyczek. Ich ilość, zależnie od źródeł jest różna, ale większość skłania się do liczby 99 sztuk.

Historia zamku jest bogata. Jego początki sięgają XVII wieku. W czasie II wojny światowej kwaterowały w nim wojska armii sowieckiej, co uchroniło go przed całkowitym zniszczeniem. Jednakże w tym czasie zamek strasznie zubożał. Skradziono wiele dzieł sztuki, zwłaszcza obrazów i rzeźb, a wnętrza zostały zdewastowane. Obecnie znajduje się w nim Centrum Terapii Nerwic. Pałac jest częściowo udostępniony zwiedzającym.

Nam udało się zobaczyć zamek w Mosznej podczas drogi powrotnej z Biskupiej Kopy. Nieopodal zamku znajduje się parking (oczywiście płatny). Byliśmy w sierpniu. Piękna pogoda i niedzielne popołudnie zapewne przyciągnęło wielu turystów, gdyż o miejsce parkingowe nie było łatwo. Zamek od strony parkingu jest zasłonięty drzewami, przez co nie jest widoczny. Po przejściu około 200 metrów ukazał się nam i zachwycił. Wejście na teren parku jest płatne. Dodatkowo płaci się za zwiedzanie samego zamku. My z powodu braku czasu, zrezygnowaliśmy z oglądania jego wnętrza i pospacerowaliśmy tylko wokół zamku. Od strony parku znajduje się duży basen z fontannami. Jak dla mnie jest to najlepsze miejsce do zobaczenia budowli w całej okazałości. Przy samym zamku jest dużo miejsca porośniętego trawą gdzie można usiąść i odpocząć. Wędrując po otaczającym zamek parku można przysiąść na jednej z ławeczek i wsłuchać się w śpiew ptaków oraz ciszę jaka, pomimo dużej ilości spacerujących tam panuje.

Dodaj komentarzKorona Gór Polski
Korona Gór Świętokrzyskich
0.0284