Sosnowica

Data: 14.07.2017
Uczestnicy: Asia, Marcin

Sosnowica to najwyższe wzniesienie Wzgórz Tumlińskich. W najwyższym punkcie jej wysokość to 413 metrów n.p.m., choć ze względu na wypłaszczenie wierzchołka, trudno jest go dokładnie zlokalizować w terenie. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Tumlin-Węgle. Samochód zostawiamy na parkingu przy kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć powstałą w 2010 roku Drogę Krzyżową. Idąc przez wieś czerwonym szlakiem przechodzimy przez tory kolejowe, by kilkaset metrów dalej wejść w las. Droga początkowo jest utwardzona, później zmienia się w gruntową. Na krótkim odcinku staje się podmokła i błotnista. Po niecałej godzinie dochodzimy do miejsca, które według mapy jest szczytem. Nie jest on w jakikolwiek sposób oznaczony, a przynajmniej takiego oznaczenia nie znaleźliśmy. Po kolejnych kilku minutach dochodzimy do drogi Zagnańsk - Kielce. Znajdziemy w tym miejscu pomnik upamiętniający sformowanie w tej okolicy 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Będąc w tym miejscu warto jeszcze zobaczyć, zlokalizowane za wspomnianą wcześniej drogą jedno ze złóż Kopalni Piaskowca Sosnowica. Dojście zajmuje tylko trzy minuty. Drogę powrotną odbywamy tą samą trasą.
Szczegóły trasy:
  • Tumlin-Węgle (kościół) - Sosnowica  
  • Sosnowica - kopalnia piaskowca - Sosnowica    
  • Sosnowica - Tumlin-Węgle (kościół)  
Czas wejścia na szczyt: 1:00 h
Czas przejścia trasy 2:21 h
Różnica wysokości: 94 m
Pokonana odległość: 10,5 km

Więcej informacji o Koronie Gór Świętokrzyskich można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarzKorona Gór Polski
Korona Gór Świętokrzyskich
0.0343