Łysica

Data: 12.07.2008
Trasa: Święta Katarzyna - Łysica - Święta Katarzyna

Łysica to najniższy szczyt Korony Gór Polski, a jednocześnie najwyższe wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, należące również do Korony Gór Świętokrzyskich. Znajduje się na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego w pobliżu wsi Święta Katarzyna.

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór w Polsce. Charakteryzują sie stromymi stokami, które często są pokryte gołoborzami. Dawniej były uważane za góry kryjące złe moce. Na niektórych szczytach odbywały sie pogańskie obrzędy, a na Łysej Górze nawet sabaty czarownic. Głównym pasmem Gór Świętokrzyskich są Łysogóry z najwyższym jego szczytem - Łysicą. Nazwa gór pochodzi od klasztoru Świętego Krzyża na Łysej Górze.

Od północy i południa szczyt otaczają gołoborza, czyli rozległe rumowiska skalne. Powstały kiedy to mroźny klimat powodował pękanie twardych kwarcytowych piaskowców, na skutek ciągłego zamarzania i tajania wody w szczelinach skał.

Wejście na szczyt nie zajmuje dużo czasu i nie jest trudne. Praktycznie przez cały czas droga prowadzi przez las. Jednak kto wchodząc na Łysicę, ma nadzieje po wejściu na szczyt na podziwianie panoramy okolicznych terenów, mocno sie zawiedzie. Jej szczyt porośnięty jest drzewami, które skutecznie to uniemożliwiają.

Góra ma dwa wierzchołki. Wschodni wierzchołek (608 m n.p.m.) nazywany jest Skałą Agaty. Na wierzchołku zachodnim (612 m n.p.m.) znajduje się pamiątkowy krzyż z 1930 r.


Szczegóły trasy:
  • Święta Katarzyna - Łysica (szczyt)    0:45 h
  • Łysica (szczyt) - Święta Katarzyna    0:30 h
Mój czas przejścia trasy: 1:05 h
Wybitność szczytu: 362 m
Różnica wzniesień: 254 m
Pokonana odległość: 4,2 km

Więcej informacji o Koronie Gór Świętokrzyskich można przeczytać tutaj.

Komentarze (1)

wiele z tych wierzchołków mam pod stopami
2014-10-18 19:02:15
Janusz

Dodaj komentarzKorona Gór Polski
Korona Gór Świętokrzyskich
0.026