Korona Gór Polski - Ślęża

ŚLĘŻA - Masyw Ślęży

Data: 27.09.2008
Uczestnicy: Asia, Marcin

Nazwa Ślęża wywodzi się od starosłowiańskiego słowa "ślęg", które oznacza błoto lub wilgoć. Szczyt Ślęży często przykryty jest mgłą, częściej niż gdzie indziej w okolicy występują tu silne wiatry i burze. Badania meteorologiczne mówią, że jest to miejsce z największą ilością burz w Polsce.

Ze Ślężą wiąże sie wiele legend i wierzeń. Jedni wierzą, że była lądowiskiem przybyszów z kosmosu. Inni, że posiada system podziemnych sztolni, gdzie Niemcy ukryli kosztowności. Jeszcze inni, że góra posiada magiczne właściwości. Faktem jest, że w odległej przeszłości stanowiła miejsce pogańskiego kultu miejscowych plemion, którego ślady przetrwały do dzisiejszego dnia. Góra leży na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Wraz ze znajdującymi się obok niej niższymi szczytami mocno góruje nad okolicznym terenem.

Wejście na Ślężę można rozpocząć szlakiem żółtym z Sobótki. Droga na szczyt prowadzi w większości przez las. Na początku drogi zdobywamy Wieżycę (415 m n.p.m.). Gdzie w latach 1905-1907 wybudowano 15 metrową wieżę Bismarcka, z której można zobaczyć szczyt Ślęży z charakterystycznym 136 metrowym masztem antenowym centrum nadawczego. W 1837 roku postawiono na szczycie pierwsze schronisko. Obecne, trzecie już z kolei pochodzi z początku XX wieku.

Na obszarze Masywu Ślęży można spotkać kamienne rzeźby będące pamiątką dawnych czasów. Wśród nich m.in. Niedźwiedź, Mnich, Panna z rybą.

W dawniejszych czasach Ślęża pełniła funkcje obronne. Na miejscu średniowiecznej warowni w 1852 roku postawiono kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. W 2000 roku polscy leśnicy ufundowali granitowy krzyż, obecnie nazywany milenijnym.


Szczegóły trasy:
  • Sobótka - Wieżyca (415 m n.p.m.)    0:20 h
  • Wieżyca (415 m n.p.m.) - Ślęża    1:30 h
  • Ślęża - Sobótka    0:55 h
Mój czas przejścia trasy: 2:15 h
Wybitność szczytu: 468 m
Różnica wzniesień: 498 m
Pokonana odległość: 9,8 km

Dodaj komentarzKorona Gór Polski
Korona Gór Świętokrzyskich
0.0402