Kłodzko

Miasto Kłodzko leży w Kotlinie Kłodzkiej nad Nysą Kłodzką. Jest zarówno administracyjnym, jak i turystycznym centrum Ziemi Kłodzkiej. Udokumentowana historia Kłodzka sięga X wieku. Jest to miasto ciekawych miejsc i zabytków.

Nad miastem góruje potężna Twierdza Kłodzka, która powstała po przebudowie istniejącego wcześniej zamku. W okresie II wojny światowej twierdza zmieniła swoje przeznaczenie. Przekształcono ją w więzienie. Obecnie udostępniona jest do zwiedzania. Można obejrzeć kilka pomieszczeń. Po wejściu na wyżej z tarasu widokowego zobaczymy Kotlinę Kłodzką wraz z otaczającymi ją górami oraz oczywiście panoramę Kłodzka.

Pod ulicami Kłodzka znajdują się korytarze i piwnice, które od XIII wieku drążyli mieszkańcy w celach gospodarczych i militarnych. W połowie lat siedemdziesiątych XX wieku część podziemi została udostępniona do zwiedzania pod nazwą Podziemna Trasa Turystyczna. Będąc w Kłodzku należy zwiedzić rynek. Charakterystycznym jego elementem jest kolumna maryjna wzniesiona w XVII wieku jako wotum za ocalenie miasta od zarazy. Wychodząc z rynku koniecznie należy przejść po jednym z najstarszych w Polsce mostów. Most św. Jana powstał w XIV wieku i ze względu na swoje podobieństwo jest nazywany miniaturą mostu Karola w Pradze.

Kłodzko. Twierdza Kłodzka - Muzeum PożarnictwaKłodzko. Twierdza KłodzkaKłodzko. Na murach Twierdzy KłodzkiejKłodzko. Na tarasie widokowym Twierdzy KłodzkiejKłodzko. Widok z tarasu widokowego Twierdzy KłodzkiejKłodzko. Panorama z Twierdzy Kłodzkiej na Kłodzko i Dolinę KłodzkąKłodzko. Rynek w Kłodzku i stojąca na nim kolumna wotywna Najświętszej Maryi PannyKłodzko. Most św. Jana w Kłodzku

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz