1 stycznia 2021
Ciekawe miejsca - Łysa Góra, klasztor na Świętym Krzyżu
Ciekawe miejsca ⋅ 52 zdjęcia ⋅ Brak komentarzy
Łysa Góra to szczyt w Paśmie Łysogór, w jego wschodniej części. Po Łysicy jest drugim co do wysokości wzniesieniem Gór Świętokrzyskich. Jest od niej niższy o 20 metrów i ma 594 metry. Na jego szczycie znajduje się najstarsze polskie sanktuarium oraz wieża nadawcza Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego. Na zboczu Łysej Góry odnajdziemy również charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich gołoborze.
14 grudnia 2020
Ciekawe miejsca - Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Ciekawe miejsca ⋅ 15 zdjęć ⋅ Brak komentarzy
Miejscowość Oblęgorek kojarzy się z Henrykiem Sienkiewiczem. A to za sprawą dworku, który został zakupiony ze składek narodu polskiego i przekazany Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 roku. Okazją było 25-lecie pracy pisarskiej noblisty. Ciekawostką jest, że jako dar rozważany był również zakup kamienicy w Warszawie. Obecnie w dworku mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza.
4 grudnia 2020
Korona Gór Świętokrzyskich - Góra Zamkowa
Korona Gór Świętokrzyskich ⋅ 9 zdjęć ⋅ Brak komentarzy
Góra Zamkowa to najwyższe wzniesienie Pasma Chęcińskiego w Górach Świętokrzyskich. Wznosi się na wysokość 360 metrów n.p.m. Góra zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich. Na jej szczycie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku królewskiego, natomiast w przeszłości na zachodnich stokach znajdował się kamieniołom, w którym to wydobywano rudy ołowiu.
29 września 2020
Ciekawe miejsca - Dąb Bartek
Ciekawe miejsca ⋅ 13 zdjęć ⋅ Brak komentarzy
Dąb Bartek to najbardziej znane drzewo w Polsce. Rośnie na skarpie rzeki Bobrzy. Jego popularność wynika z faktu, że należy do największych i najstarszych drzew, choć według aktualnych badań "trochę" odmłodniało. Nie ma już 1200 lat jak wcześniej sądzono, lecz około 700. Dokładny wiek dębu ze względu na jego spróchniały pień, jest trudny do określenia. W połowie XX wieku dąb Bartek został uznany za pomnik przyrody.
20 września 2020
Korona Gór Świętokrzyskich - Osieczyńska Góra
Korona Gór Świętokrzyskich ⋅ 10 zdjęć ⋅ Brak komentarzy
Osieczyńska Góra leży na obszarze Wzgórz Suchedniowskich. Zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich. Jej zalesiony wierzchołek wznosi się na wysokość 407 metrów n.p.m. Jednak po likwidacji prowadzącego przez jej szczyt szlaku wejście na nią jest utrudnione.
15 września 2020
Korona Gór Świętokrzyskich - Sosnowica
Korona Gór Świętokrzyskich ⋅ 21 zdjęć ⋅ Brak komentarzy
Sosnowica to najwyższe wzniesienie Wzgórz Tumlińskich. W najwyższym punkcie jej wysokość to 413 metrów n.p.m., choć ze względu na wypłaszczenie wierzchołka, trudno jest go dokładnie zlokalizować w terenie. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.
7 września 2020
Korona Gór Świętokrzyskich - Siniewska
Korona Gór Świętokrzyskich ⋅ 12 zdjęć ⋅ Brak komentarzy
Siniewska to najwyższe wzniesienie Pasma Oblęgorskiego. Jej wysokość to 449 metrów n.p.m. Zgodnie z danymi z Geoportalu oraz informacji na szczycie jest to dokładnie 448,8 metra. Natomiast na liście Korony Gór Świętokrzyskich, do której należy zapisano wysokość 444 metrów.
Korona Gór Polski
Korona Gór Świętokrzyskich

Najnowsze zdjęcia
foto121foto120foto119foto118foto117foto116foto115foto114foto113foto112foto111foto110
0.0362